+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Sivas Kongresi Hakkında Özet Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sivas Kongresi Hakkında Özet Bilgi
  Sivas Kongresi Hakkında Özet Bilgi

  Sivas Kongresi  Sivas Kongresi Hakkında Özet Bilgi.jpg


  Sivas Kongresinde Ele Alınan Konular


  Tüm baskı ve engellemelere rağmen toplanan kongrede ilk aşamada Mustafa Kemal kongrenin hiçbir partiyle ilişkisi olmadığını vurgulamak için üyelere yemin ettirmiştir. Ardından Erzurum Kongresi'nde alınan kararlar yeniden gündeme getirilmiş ve ayrıntılı olarak ele alınarak kabul edilmiştir. Kongrenin ilerleyen günlerinde manda sorunu ele alınmış ve tam bağımsızlık ilkesine ters düştüğü için bir daha görüşülmemek üzere reddedilmiştir.
  Sivas Kongresi'nde göze çarpan iki değişiklik vardır.
  Bu değişiklikler şunlardır;
  • Önceden Doğu Anadolu Müdafayı Hukuk Cemiyeti olan derneğin adı Sivas Kongresi'nde Anadolu ve Rumeli Müdafayı Hukuk Cemiyeti olmuştur.
  • "Temsil Heyeti Doğu illerini temsil eder" ilkesi "Temsil Heyeti tüm yurdu temsil eder" hâle getirilmiştir.
  Sivas Kongresi'nde ilk kez alınan en önemli karar ise; Temsil Heyeti'nin Batı Cephesi Genel Komutanlığı'na XX. Kolordu Komutanı Ali Fuat Pa-şa'yı atamasıdır. Böylece; Batı Anadolu'daki ulusal güçler tek elden yönetilmeye başlayacaktır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Sivas kongresi Birinci dünya savaşından sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş olan bir kongre olduğu bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


sivas kongresi,  erzurum kongresi,  erzurum ve sivas kongresi,  sıvas kongresı,  erzurum ve sivas kongreleri,  sivas kongresi üyeleri