+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Dünden bugüne madeni paralarımız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünden bugüne madeni paralarımız
  Dünden bugüne kadar kağıt ve madeni paralarımız


  madeni paralarımız  5-kurus.jpg10 000 lira.jpg10-kurus.jpg10-kurus1.jpgResmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 10 kurus.jpg
Görüntüleme: 774
Büyüklüğü: 36.7 KB (Kilobyte)100-para.jpg500 lira.jpgeski madeni paralar.jpgyeni madeni paralar.jpg


  Bunlarda Kağıt Paralarımız

  Dünden bugüne madeni paralarımız1.jpgDünden bugüne madeni paralarımız2.jpgDünden bugüne madeni paralarımız3.jpgDünden bugüne madeni paralarımız4.jpgDünden bugüne madeni paralarımız5.jpgDünden bugüne madeni paralarımız6.jpgDünden bugüne madeni paralarımız7.jpgDünden bugüne madeni paralarımız8.jpgDünden bugüne madeni paralarımız9.jpgDünden bugüne madeni paralarımız10.jpgDünden bugüne madeni paralarımız11.jpgDünden bugüne madeni paralarımız12.jpgDünden bugüne madeni paralarımız13.jpgDünden bugüne madeni paralarımız14.jpgDünden bugüne madeni paralarımız15.jpgDünden bugüne madeni paralarımız16.jpgDünden bugüne madeni paralarımız17.jpgDünden bugüne madeni paralarımız18.jpgDünden bugüne madeni paralarımız19.jpgDünden bugüne madeni paralarımız20.jpgDünden bugüne madeni paralarımız21.jpg

  1 Ocak 2005'te tarihi bir reforma imza atarak paramızdan altı sıfırı kaldırdık ve "Yeni Türk Lirası"na (YTL) geçişi başarıyla gerçekleştirdik. Paramızın, yüksek enflasyon ortamında sürekli değer kaybetmesi neticesinde uğramış olduğu itibar kaybının somut bir yansıması olan bol sıfırlı halinden kurtarılarak milletimize yaraşır bir görünüme kavuşması, uzun yıllar hayal edildiği halde, uygun ekonomik koşullar sağlanamadığı için gerçekleştirilememişti. Enflasyonla mücadelede hep birlikte gösterdiğimiz kararlılığın neticesinde gerekli şartlar oluştu ve yeni para birimimizle tanışmanın heyecanını yaşadık.
  Bu değişim, iki aşamalı bir reformun ilk adımıydı.
  Şimdi, para reformunun, ikinci ve nihai aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamada, para birimimize geçici bir süre için ve karışıklıkları önlemek amacıyla eklediğimiz "Yeni" ibaresini kaldırıyor, paramızın asli ve geleneksel adına, "Türk Lirası"na (TL) dönüyoruz.
  Yeniden "Türk Lirası" ve "Kuruş" adını alacak olan banknot ve madeni paralarımız
  1 Ocak 2009 tarihinden itibaren, yenilenen tasarımları, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle aramızda olacak. YTL banknot ve madeni paralar 2009 yılı boyunca TL banknot ve madeni paralarla birlikte tedavülde olmaya devam edecek, 1 Ocak 2010 tarihinde tedavülden kaldırılacaktır.
  Yeni banknot ve madeni paralarımızın fiziki görünümleri ve güvenlik özelliklerinin tanıtımını Ekim ayında yapacağız. Yeni paralarımızı tanıma ve tanıtma konusunda tüm kurumlarımızın ve yurttaşlarımızın gereken ilgiyi göstereceğine ve her tür desteği vererek ulusal bir değer olan paramıza sahip çıkacağına inanıyorum.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Dünden bugüne kadar neredeyse sürekli madeni paralar değişmiştir. Küçükken hatırlarsınız şuana kadar değişime uğradığını. Sembolleri dahi değişirken paralar nasıl değişmesin ki 1 ocak 2005'ten beri değişime uğradı ve uğramaya devam edebilir.
+ Yorum Gönder


paralarımız,  dünden bugüne madeni paralarımız,  dunden bugune turk madeni paralari,  eski türk madeni paraları,  madeni paralarımız