+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Ertuğrul fırkateyni batık resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ertuğrul fırkateyni batık resimleri
  Ertuğrul fırkateyni batık resimleri

  Ertuğrul fırkateyni batık resimleri.jpg

  İkinci Abdülhamid tarafından 1890 yılında Japon imparatoruna iyi niyet elçisi olarak gönderilen ve dönüş yolunda Japonya’da batan Ertuğrul Firkateyni’nin batığı su yüzüne çıkarılacak. Oshima Adası açıklarında batan firkateynde 550 denizci şehit olmuştu.

  BODRUM Sualtı Arkeoloji Enstitüsü ve Yapı Kredi Emeklilik, Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı’nın (TINA) katkılarıyla hazırlanan ve üç yıl sürmesi planlanan "Ertuğrul" projesi çerçevesinde, 550 denizcimizin şehit olduğu Ertuğrul Firkateyni’nin kalıntılarının tespiti ve su üstüne çıkarılması amaçlanıyor.  Bu kapsamda ilk araştırma çalışmaları, Türkiye’den ve dünyadan su altı arkeolojisinin en önemli isimlerinden oluşan bir ekip tarafından 8-27 Ocak arasında Japonya’nın Kushimoto Kenti’nde yapılacak dalışlarla başlatılacak.

  Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Tufan Turanlı, basın toplantısında yaptığı konuşmada, projenin amacının memleketlerinden 10 bin kilometre uzakta yatan bu kahraman denizcilerin hatıralarını canlandırmak ve iki ülke arasında bu acı olayla başlayan dostluğun sürmesine aracılık etmek olduğunu ifade etti.

  Ertuğrul Firkateyni’nin hüzünlü hikayesini aktaran Turanlı, "Projenin en önemli ayağı bugün faaliyete geçen
  Ertuğrul fırkateyni batık resimleri1.jpg

  550 denizcimiz şehit olmuştu

  Ertuğrul Firkateyni, 1890 yılında II. Abdülhamid tarafından bir iyi niyet elçisi olarak Japonya’ya gönderilmişti. 630 denizcisiyle 11 ay süren seferin ardından Japonya’ya varan Ertuğrul Firkateyni, Japonya’da İmparator Meici karşılanmış, İmparator’un isteği üzerine gemi komutanı Osman Paşa, konuşmasını Türkçe olarak yapmıştı. Zorluklarla www.alasayvan.net tamamladıkları bu önemli görevden sonra denizcilerimiz tayfun mevsimi olduğu halde dönüş yolculuğuna çıkmışlar, Ertuğrul, Japonya’nın güneyinde Oshima Adası açıklarında kayalıklara çarparak parçalanmış, Osman Paşa dahil 550 gemici şehit olmuştu. Oshima köylüleri 69 denizcinin kurtarılması ve şehitlerimizin gömülmesinde çok büyük emek vermişlerdi.
 2. Acil

  Ertuğrul fırkateyni batık resimleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder