+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Tarihin arka odası vahdettin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Tarihin arka odası vahdettin
  Tarihin arka odası vahdettin


  Tarihin arka odası vahdettin hakında bilgi
  Tarihin arka odası vahdettin.jpg


  Tarihçi Murat Bardakçı Atatürk’ün Samsun’a padişah Vahdettin’in özel talimatı ve İngilizlerin resmî vizesiyle gittiğine dair belgeleri Kanal 1’deki “Tarihin Arka Odası” programında yayınladı.


  Sultan Vahdettin hain miydi yoksa gerçek bir vatansever miydi?

  Murat Bardakçı yıllardır devam eden bu tartışmada konunun karanlıkta kalan tarafının aydınlığa kavuşmasına katkıda bulunacak önemli belgeler yayınladı.

  Murat Bardakçı’nın yayınladığı belgeler Atatürk ve arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere bizzat Padişah Vahdettin www.alasayvan.net tarafından görevlendirildiklerini ortaya koyuyor. Bu belgelere göre Atatürk’ün Samsun’a ‘gizlice’ gitmediği de ispatlanmış oluyor.

  Bardakçı Kanal 1’deki “Tarihin Arka Odası” programında Padişah Vahdettin’in girişimleri sayesinde Atatürk ve arkadaşlarına İngilizler tarafından verilen seyahat vizelerinin belgelerini gösterdi.

  Bardakçı ayrıca İngiliz işgal ordusunda dönemin istihbarat komutanı olan John Godolphin Bennett’le yıllar önce bizzat kendisinin yaptığı bir röportajın ses kaydını da yayınladı. Bardakçı bu ses kaydını 29 Ocak 2006’da Habertürk televizyonunda da yayınlamış ancak İngilizlerin Atatürk’e verdiği seyahat vizesini yayınlamamıştı. Vize belgeleri matbu yayınlarda basılmıştı ancak televizyonda ilk kez dün yayınlandı.

  Bennett: Şüphelendim ama sorumluluk bende olmadığı için müdahale etmedim

  Dönemin İngiliz istihbarat komutanı John Godolphin Bennett yıllar önce Murat Bardakçı’ya Türkçe konuşarak verdiği mülâkatta vize işlemlerini bizzat kendisinin yaptığı Mustafa Kemal ve arkadaşlarının İstanbul’dan Samsun’a gidişlerinin Vahdettin’in özel izniyle olduğunu söylüyor.

  John Godolphin Bennett durumdan şüphelendiğini ama sorumluluk kendisinde olmadığı için herhangi bir müdahalede bulunmadığını anlatıyor.

  Bennett daha önce 3-5 kişi olarak kendisine bildirilen heyetin 35 kişiye yükseldiğini gördüğünde şaşırıyor. Bennett’i daha da şaşırtansa Samsun’a giden askerlerin yüksek rütbeli olmaları ve Osmanlı ordusunun en iyi en zekî askerleri arasından seçilmiş olması

  Bennet Samsun’a gitmek için İngiliz İşgal Ordusu’na vize başvurusu yapan bu askerlerin kendisine resmî olarak bildirildiği gibi sadece bir ‘müfettişlik’ görevi için gidiyor olamayacaklarını düşünüyor ve durumdan şüpheleniyor. Ancak sorumluluk kendisinde olmadığı için herhangi bir müdahalede bulunmadığını anlatıyor.

  John Godolphin Bennett röportajda “Mustafa Kemal’in padişahın kendisinden emin olduğu bir adam olduğunu anladık. Padişah Vahideddin ona çok güveniyordu. Onların bir ordu kurup kurtuluş savaşı vereceklerini hiç kimse tahmin edemezdi” diyor.

  John Godolphin Bennett dün (18 Mayıs 2008) Kanal 1’de yayınlanan röportajında şunları söylüyor:

  “Boğazı geçmek için o zaman bir Türk zabite o zaman vize lâzım geldi. Kendisinin padişahın emin olduğu bir adam olduğunu anladık. Ve padişah Vahideddin ona çok güveniyordu. Yalnız heyet büyük olduğu için ve 3-4 kişi yerine 35 kişi Ve büyük zabitân Miralay Mirliva falan bunlar erkân-ı harptan en mühimler gidiyordu. Yalnız bir müfettişlik için çok gördüm ben. Bunun için benim mesuliyetimin fevkinde gördüm hepsine vize vermek Çünkü bana 3-4 kişi gidecek dendi vize vereceksiniz diye talimat emir www.alasayvan.net verildi. 35 kişi Ve bunlar hep büyük adamlar; yani levazım falan değildir mülâzım değildir. Ben bunun için bütün evrakı bütün dosyayı aldım Harbiye Mektebi bizim İngiliz Komutanlığı orda oraya gittim dedim ki şöyle şöyle 3-5 kişi yerine 35 kişi gitmek ister. Vizeyi verebilir miyim? Ve onlar telefon ettiler ve cevap geldi ki padişah itimad eder siz veriniz. Onlar bize cevap verdiler: ‘Mustafa Kemal gitsin ve ne ki lâzımsa yapılsın’. Ben derhal gittim vizeyi verdim; vizeleri imza ettim ve teslim ettim. Ve ben anladım ki orda bir heyecan var anladım ki yani bir şey var. Fakat ben hiçbir şey söyleyemedim çünkü ben rahat mesuliyet bana ait değildi. Ve fakat ben biraz bizimkilerin anlamadığı bir şey vardı hissettim fakat ki ben bunları tanımaya başladım ve gördüm ki en iyi en zekî zabitânları seçmiş idi. Bu yalnız bir müfettişlik için değil. Tabi kimse o zaman burdaki milliyetçiler bir tanzimat bir ordu olabileceğine kimse inanmazdı hiç kimse Yalnız bir isyan hali; yani bir ordu olacaktır!.. Tabi biliyorsunuz ki Yunanlılar daha işgal etmemişlerdi. Ve Mustafa Kemal derhal o tarafa geçmişti. Bence biraz acele O kadar acele etmek yok idi. Yalnız Yunanlıların işgal ettiği haberi gelince bunlar derhal karar verdiler. Çünkü Harbiye Nezareti’nde hazırlık tamam değildi. Ve belki bunun için biz 35 vize verdiğimiz halde yalnız 10 kişi 19 kişi gitti; çünkü hepsi hazır değildi. Ben çok iyi biliyorum ki 35 vize verildi. Fakat bu İzmir işgali sebebiyle acele gitmişler ve ‘kim ki hazır değil sonra gelsin’ denildi.”

  Ecevit: Vahdettin hain değildi

  Eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit Vahdettin’in hain olmadığını söylemiş onun bu sözü medya ve siyaset dünyasında haftalarca devam eden tartışmalara sebep olmuştu.

  Ecevit’e en sert tepki gösterenlerden birisi de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olmuştu.

  Deniz Baykal 24 Temmuz 2005’te düzenlenen Lozan Paneli’nde “Vahdettin hain değildi” diyen merhum Bülent Ecevit hakkında şunları söylemişti:

  “Çeşitli planlarda bu tartışma yürüyor. Geçenlerde çok şaşırtıcı bir gelişme ortaya çıktı ve deneyimli bir siyaset adamımız Vahdettin’le ilgili bir iddiayı 50 yılı aşkın siyasî hayatının bu aşamasında ilk kez telâffuz etme ihtiyacı hissetti. Vahdettin hâin miydi âciz miydi bilmiyorum; ama biliyorum ki birileri www.alasayvan.net Atatürkçü olduğunu söyleyerek yola çıkıp arkasına milyonlarca insanı takan birileri o insanlara da Atatürk’e de ihanet etmiştir. Ortada bir ihanet varsa evet vardır; ihaneti yapan Atatürkçü olduğunu söyleyerek peşine Atatürkçüleri takıp onlara ve Atatürk’e ihanet edendir.”

  Merhum Bülent Ecevit “Vahdettin hain değildi” dediği için bir anda “Atatürk’e ihanet” suçlamalarına maruz kaldığında “Kimse benden daha Atatürkçü olamaz” diyerek bu suçlamalara cevap vermişti.
 2. Acil

  Tarihin arka odası vahdettin isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder