+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Büyük iskender türk mü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Büyük iskender türk mü
  Büyük iskender türk mü

  Günümüzde birçok Balkan Ülkesi, Büyük İskender'i benimsemişler ve Büyük İskender'in kendi soylarına dayandıklarını iddia etmişlerdir. Fakat Büyük İskender'in Türk olabileceği de unutulmaması gereken bir noktadır. Şimdi "Büyük İskender'in Türk olduğunu nereden çıkardın?" diye soracaksınız. İşte ben de bu yazıda Büyük İskender'in Türk olduğunu nerelerden çıkardığımı yazacağım  1) Büyük İskender'in Sözleri  Büyük İskender'in Türk olduğunu gösteren delillerin ilki sözleridir denilebilir. Peki nedir bu sözler? Bu sözler:

  - Büyük bir sürünün üstüne atılacak kurt, onun sayısını düşünmez.

  - Yıllarca yanmaktansa, bir anda yok olmayı tercih ederim.

  - Türk'e benziyorlar. ( Şu destanında, Büyük İskender'in bugün kü Türkmenistan bölgesine gelerek, burada gördüğü Türklere hitaben söylediği söz. )

  - Ben buraya zaferi çalmak için gelmedim. ( General Parmenion'un düşmanın kalabalık olmasından dolayı gece saldırmalarını önermesi üzerine Büyük İskender bu sözü söylemiştir. )

  olarak belirtilebilir.

  buyuk-iskender.jpg


  Büyük İskender'in Türk olduğunu gösteren sözlerini yukarıda yazdım. Şimdi soracaksınız, "Bunların neresi Türklükle ilgili?" diye. Siz sormadan ben söylemeye başlayayım. İlk söze bakalım: "Büyük bir sürünün üstüne atılacak kurt, onun sayısını düşünmez." . İşte bu sözde dikkatimizi çekmesi gereken bir sembol var. KURT sembolü. Pek çok kişinin de bileceği gibi, kurt sembolünü pek çok Türk devleti kullanmıştır.

  GÖKTÜRK DEVLETİNİN BAYRAĞI (RESİM 1)

  Şimdi 2. söze bakalım: Bu söze baktığımız da o dönemlerde ki hiçbir Yunan halkının bu şekilde düşünmediğini biliriz. Çünkü o zaman ki Yunan Şehir Devletleri köle olmayı kabul ederlerdi. O dönem de bu düşünceyi savunan halk olarak Türk halkını bulabiliriz. İşte bu da Büyük İskender'in Türk olabileceği ihtimalini güçlendirir.

  Sıra Büyük İskender'in söylemiş olduğu üçüncü söze geldi: "Türk'e benziyorlar." . Hadi diğer sözleri andalık ta, bu sözün neresi Büyük İskender'in Türk olduğunu gösterir diyeceksiniz belki. Aslında burası da ancak ayrıntıya inilerek düşünüldüğünde açıklık gösterecektir. Şimdi ayrıntıya inerek Yunan Polislerinin tarihlerine bakalım. Yunan Polisleri var olduklarından itibaren pek çok kez savaşa girişmişler, kendilerinden başka Persler ve Medler gibi doğu devletleriyle de savaşmışlardır. Fakat Türklerle savaşmamışlardır. Hatta Türklerin farkında bile değillerdir. Fakat Büyük İskender bu sözü söylemiş olduğuna göre, Türkleri bilmektedir. İşte buna dayanarak Büyük İskender'in Yunanlı olmadığını, Türk olduğunu söyleyebiliriz.

  Son söze baktığımız da ise, Büyük İskender'in Türk olabileceği kanısına varırız. Çünkü bu söze göre Büyük İskender zafer çalmaktan hoşlanmamaktadır. Fakat Yunanlılar ve diğer Balkan Devletleri, "Nasıl olursa olsun, zafer olsun." düşüncesiyle hareket etmişlerdir. Türkler ise aynı Büyük İskender gibi zafer çalmaktan hoşlanmamışlardır.  2) Makedonya Bayrağında Kullanılan Vergina Güneşi  Büyük İskender'in sözlerine bakarak Türk olabileceğini söyledik. Fakat bu, Büyük İskender'in Türk olduğunu söylemek için kendi başına yeterli bir delil değildir. O zaman bundan başka delillerde olmalıdır. Var da. Büyük İskender'in Türk olduğunu gösteren bir başka delil de, sözlerinden başka Makedonya bayrağında kullanılan Vergina Güneşidir.

  MAKEDONYA BAYRAĞINDAKİ TEMSİLİ VERGİNA GÜNEŞİ (RESİM 2)

  Vergina güneşi hakkında bilgi vermek gerekirse: İsminden de anlaşılacağı üzere güneştir. Fakat bu değişik bir güneştir. Vergina Güneşinin bildiğimiz güneşten farkı ise 16 kollu olmasıdır. Makedonyalıların bu sembolü geçmişte bayraklarında kullandıklarını çoğumuz bilmekteyiz. Hatta Makedonya Cumhuriyeti bugün bile kullanmaktadır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı forsunda da Vergina güneşi bulunmaktadır.

  CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU (RESİM 3)

  Antik Makedonya bayrağında ki Vergina Güneşi hakkında bilgi verdikten sonra, bunun Türklükle ne ilgisi olduğunu açıklayayım. Önceden de dediğimiz gibi, Vergina Güneşi 16 kollu bir güneştir. İşte işin püf noktası da burasıdır. Türk tarihini araştıranlar bilecektir ki, tarihte 16 adet Türk Devleti kurulmuştur. İşte Vergina Güneşi de bu 16 Türk Devletine işaret etmektedir.

  TARİHTE KURULMUŞ OLAN TÜRK DEVLETLERİ (RESİM 4)

  3) Büyük İskender'in Ata Binme Becerisi  Büyük İskender'in Türk olduğunu gösteren bir başka delil ise ata binebilme becerisidir. Türklerin eskiden beri çok iyi at sürdüklerini bilmeyen kalmamıştır. Büyük İskender'in, kimsenin binemediği hırçın bir ata henüz 15 yaşındayken binmesi ve o yaşına kadar hiç at sürmemiş olan Büyük İskender'in büyük bir ustalıkla atı sürmesi, Büyük İskender'in Türk olduğunu gösteren bir başka delildir.

  ALINTIDIR. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Büyük İskender olarak bilinen Makedonya kralı 20 Temmuz MÖ 356 Makedonya'da dünyaya gelmiştir. Söylediğini bir çok sözleriyle Türk olduğunu gösteren Büyük İskender 10 veya 11 Haziran MÖ 323 yılında vefat etmiştir.
 3. Ziyaretçi
  Ünlü tarihçilerinde açıkladığı üzere büyük iskender türk değildir türk olduğu tartışılamaz ( cengiz han gibi )
  Nerede büyük yüce bir imparator görseniz atlıyorsunuz türk diye bunu yapmayın!
  Ayrıca sözlerinde türkleri andırdığı bir rivayettir.
  Tarihteki birçok imparatorun kurtlarla alakalı sözleri vardır hitlerin bile fakat hepsi türk değildir!
  Kurt demek avcı demektir türk değil!
  Biz sadece onu sembol olarak kullanırız tamamını almayız alamayız.
+ Yorum Gönder


büyük iskender türk mü,  büyük iskender,  buyuk iskender turk mu,  büyük iskender türkmüdür,  iskender türk mü,  buyuk iskender turkmudur