+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Kırım ın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kırım ın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiştir
  Kırım ın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiştir  1783 Rus istilasına dek Osmanlı himayesinde olmasına karşın bağımsız kabul edilen Kırım Hanlığı, bu tarihte Çariçe II. Yekaterina'nın kararı ile ilhak edilmiş ve ortadan kaldırılmıştır.II. Yekalerina, İslam'a karşı görece liberal bir politika izlemiş, imparatorluk geleneğine uygun olarak tüm diğer halkların aristokrasilerine olduğu gibi Kırım aristokrasisine de önemli haklar tanımıştır
  . Ancak, bu tarihten itibaren Kırım halkı fakirleşmeye başlamış ve bu durum başta Osmanlı İmparatorluğu'na olmak üzere Kırım Tatar halkının kitleler halinde göç etmesine neden olmuştur. Bu göçler özellikle Kırım Savaşı'ndan (l 853-1856) sonra artmıştır .

  kirim.PNG

  Rusya, hemen hemen Rus nüfus bulunmayan Kırım'ı ilhak ettikten sonra Slavlaştırma politikası izlemiştir. Rusya'nın temel hedefi, Kırım'ı anavatanın bölünmez bir parçası haline getirmekti. Slavlaştırma politikası çerçevesinde 1850'lerde Kırım'da "kolonist"lerin toplam nüfusu 70.000'i geçmişti. 1917'de gelindiğinde ise yaklaşık 22 farklı millete mensup kolonisi bulunuyordu .Sovyet Devrimini takiben 1917'de bir grup milliyetçi Tatar Tatar Özerk Cumhuriyeti'ni kurmaya çalışmış; ancak, bu girişim Bolşevikler tarafından kısa sürede engellenmiş ve Noman Çelebi Cihan'ın öldürülmesiyle son bulmuştur. Bu dönemde Kırım'daki Tatar nüfus 1/4 oranında azaltılmış; sonuç olarak nüfus dengesi, ekonomik ve kültürel yapı önemli ölçüde değişmiştir.
 2. Acil

  Kırım ın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiştir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kırımın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiştir,  kırımın rus işgaline ugraması türk tarihini nasıl etkilemiştir,  kırımın rus işgaline uğraması türk tarihini nasıl etkilemiş,  kirimin rus isgaline ugramasi turk tarihini nasil etkilemistir,  kırımın ruslar tarafından işgali,  kırımın rus işgaline uğraması