+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Gaziantep savunmasının milli mücadeleye katkısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gaziantep savunmasının milli mücadeleye katkısı
  Gaziantep savunmasının milli mücadeleye katkısı

  Antep’teki Milli Mücadele Antep, Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra, İngilizler tarafından işgal edilmiştir. Fransızlarla yatıkları anlaşma gereğince, İngilizler 19 Ekim 1919’da şehirden çekilmeleri üzerine, Fransızlar Antep’e girdi. Fransızlar, Ermenilerle birlikte Türkleri sindirecek hareketlerde bulunmaya başladılar. Düşmanın bu hareketleri Antep halkının mücadele için teşkilat kurmasına ve direnmesine yönelik tedbirler almasına sebep oldu. Fransızların Kilis’ten Antep’e takviye birlikler getirmeye kalkışması üzerine Teğmen Said Bey (Şahin Bey) bunu önlemek için görevlendirildi.

  Şahin Bey, Kilis-Antep yolu üzerinde karşılaştığı Fransız kuvvetlerini bozguna uğrattı. Ancak, 24 Martta Fransızlar yeniden toparlanmış ve takviye almış bir durumda yeniden saldırıya geçmişlerdir. Şahin Bey, Fransızlara karşı koymaya çalışmıştır. Fakat sonunda şehit olmuştur. Bu olay sonunda 28 Mart 1920’de düşman Antep’e girmiştir. Antep halkı 1 Nisan 1920’de Fransızlara karşı ayaklanarak, ölünceye kadar şehri savunmaya karar verdi. Aylarca süren güçlü direniş ve mücadelelerden sonra Antep halkı, açlık ve cephanesizlik yüzünden 9 Şubat 1921’de düşmana teslim oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, böyle bir yurt savunması yaptığı için Antep’e 1921’de Gazi unvanını vermiştir.

  milli_mcadele.jpg

  Güney Cephesi’nde Fransızlarla aramızda yapılan savaş Ankara Antlaşması ile sona erdi. (20 Ekim 1921). Böylece Güney Cephesi kapanmış oldu. Güneybatıda, Antalya ve yöresini işgal etmiş olan İtalyanlarla, aramızda ciddi bir çatışma olmamıştır. İzmir’in Yunanlılara bırakılması İtalya’yı rahatsız etmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurduğu düzenli ordunun Batı Cephesi’ndeki başarıları İtalyanların işgal ettikleri yerlerden çekilmelerinde etkili olmuştur. İtalya II. İnönü Zaferi’nden sonra işgal birliklerini bölgeden çekme kararı alarak çekilmeye başladı.

  Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Okulları (Açık Öğretim Lisesi- Meslekî Açık Öğretim Lisesi) İçin Hazırlanan 11. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Ders Notları, Alim ÖZTÜRK, s 135, 2007 2. Acil

  Gaziantep savunmasının milli mücadeleye katkısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


milli mücadele,  gaziantepin milli mücadeleye katkıları,  gaziantep savunması,  MİLLİ MUCADELE,  antep savunması,  gaziantep milli mücadeleye katkıları