+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda İstanbul nasıl işgal edildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İstanbul nasıl işgal edildi
  İstanbul nasıl işgal edildi

  İstanbul nasıl işgal edildi hakında bilgi

  Atalarımız olan Osmanlıları Çanakkale Zaferi vesilesi ile bir kez daha rahmetle anıyorum. Dünyayı hemen hiçbir imparatorluğa nasip olmayacak şekilde 600 yıldan fazla adaletle yöneten dedelerimiz, tarih sahnesinden çekildikten sonra bıraktıkları boşluk asla tekrar doldurulamamış ve günümüz dünyası şiddetle Osmanlıyı arar olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu doğmuş, büyümüş, gelişmiş ve nihayet yaşlanıp vadesi ile vefat etmiştir. Nasıl insan yaşlanınca vücudunda birçok hastalıklar ortaya çıkar ve neticede ölürse, Osmanlı İmparatorluğu da aynen öyle olmuş; özellikle son zamanlarında pek çok hastalıklar onu etkisi altına almış ve neticede tarih sahnesinden ayrılmıştır. Dünya üzerinde hemen hiçbir imparatorluğa nasip olmayacak şekilde 610 sene dünyayı adaletle idare etmişler ve alınlarının akı ile bu dünya sahnesinden çekilmişlerdir. Her ne kadar bazı kendini bilmezler kendilerini kabul ettirebilmek için bu şanlı dedelerimizi kötülemeyi marifet bilmişlerse de gerçekler eninde sonunda ortaya çıkmış ve bugünkülerin yalancı oldukları ortaya çıkmıştır. Şanlı dedelerimiz tarih sahnesinde o kadar güzel hatıralar bırakmışlar, o kadar zaferlerle tarih sahnesini süslemişler ki çok nadir milletlere nasip olur. Ayrıca feth ettikleri ülkeleri sömürmemişler ve o ülkelere bu güne kadar ayakta duran nice eserler bırakmışlardır.
  istanbul1920mart.jpg
  İşte şanlı dedelerimiz olan Osmanlılar yıkılmalarına çok az bir zaman kala Çanakkale’de tarih yazmışlar ve ‘Çanakkale geçilmez’ dedirtmişlerdir.
  Ancak nasıl onların içimizdeki düşmanları onları haksız olarak günümüze kadar kötüledilerse, dostları da bazı şeyleri saklamayı uygun bulmuşlardır. Hâlbuki tarih nasıl cereyan etmiş ise öylece yazılmalı ve anlatılmalı ki gelen nesiller doğruyu öğrenip ona göre hareket etsinler. Bunlardan biri de Çanakkale Zaferi ile ilgilidir. Çanakkale’de destan yazan Osmanlı 253 bin şehit vermiş ve o günün en büyük donanmasını boğazın soğuk sularına gömmüş, kalanlarını da geri çekilmeye mecbur etmiş ve “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir. Bu tarihi olay elbette gurur vesilemizdir ve anlatıla anlatıla günümüze kadar gelmiştir. Buraya kadar güzel… Peki, bu zaferden üç yıl sonra İngiliz gemileri ellerini kollarını sallayarak Çanakkale’yi geçtikleri ve İstanbul’u işgal ettikleri niçin anlatılmaz? Üstelik Çanakkale bölgesini de işgal ederek…
  Evet, Çanakkale Zaferi’nden üç yıl sonra İngiliz donanması bir tek top atmadan Çanakkale’den geçmiş ve İstanbul’u işgal etmiştir. Acaba bunu anlatmak bu zafere gölge mi düşürecektir. Elbette hayır. Öyleyse?..
  Evet, iyi veya kötü; lehimizde veya aleyhimizde, nasıl olursa olsun tarih olduğu gibi anlatılmalı ki geçmiş hakkında doğru değerlendirme yapılabilsin ve ibret alınabilsin? Amma ne gezer? İçinde yaşadığımız bu günü bile olduğu gibi doğru öğrenmek ne mümkün? Evet, anlatılan tarihin çoğu yalan ve yanlışlarla dolu.
  Şimdi düşünün: İstanbul’u işgal edebilmek için aylarca savaşan, bizden 253 bin kişinin şehit olmasına, en azından bir o kadar da kendilerinden askerin ölmesine yol açan savaşı yap ve neticede başarılı olama ve çek git. Üç sene sonra elini kolunu sallayarak gel, bir tek top ateş etmeden İstanbul’u işgal et. İşgal edebilmek için 500 binden fazla insanın ölmesine aldırmadığın İstanbul’u işgal edip eline geçirdikten sonra seni İstanbul’dan çıkaracak ciddi bir kuvvet olmadığı halde, İstanbul’u bırak git? Sizce de bu biraz garip değil mi? İstanbul gibi Avrupalıların dedeleri olan Bizanslıların en önemli şehrini alabilmek için 500 binden fazla insan ölsün; sonunda geri çekil; üç sene sonra hiçbir karşı koyma olmadan gel işgal et, kısa bir müddet sonra da kendi isteğinle bırak git! Bunda bir terslik var. Bunu daha yeni tarih okumaya başladığımız ortaokul çağlarımda fark etmiştim. İngiliz gibi bir millet İstanbul gibi bir şehri hiç te mecbur olmadığı halde bıraksın gitsin. Bu mümkün değil. Öyleyse bu işte bir değil belki pek çok bit yeniği vardır ve bizim bilmediğimiz pek çok gizli şeyler bulunmaktadır. Bunların tarihçiler tarafından hiç vakit kaybetmeden açıklanması gerekir. Gerçi son zamanlarda ufak tefek şeyler söylenmeye başlandı amma hiç te yeterli değil.
  Evet, tarihçilerimize sesleniyorum: bununla ilgili gerçek belgelere dayalı bilgileri bize göndersinler ve yayınlayalım. Milletimizi aydınlatmak için kullandığımız bu köşe böyle toplumumuza faydalı olacak bilgiler için her zaman hazır olacaktır.
  Eğer böyle bir açıklama gelmez ise durumun bizlerin tahmininden de kötü olduğunu söylemek zorunda kalacağım. Çünkü bu konuda uzman olan pek çok tarihçinin yaşadığı Konya’mızdan mutlaka bu bilgileri doğru olarak bilenler çıkmalı ve gerekli açıklamaları yapmalıdırlar. Bunu milletimiz için bir hizmet olarak kabul etmeli ve gereği yapılmalıdır. 2. Acil

  İstanbul nasıl işgal edildi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder