+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda İsmet inönü yaptıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İsmet inönü yaptıkları
  İsmet inönü yaptıkları

  Geçenler de bir tv programında balçiçek pamirin konuğu olan Zülfü Livaneli ile yapılan sohbette iki olay anlatıldı, bunun son kitabında yayınlanacağını söyledi ancak bu konuyla ilgili olarak internette tam bir bilgiye rastlamadım.

  İsmet inönü.jpg
  1. bir gemi dolusu yahudinin nazilerden kaçarak Türkiyeye sığınma talebinde bulunduğu ancak inönünün nazi aşkı nedeniyle bu isteği red ettiğini ve bir umutla bekleyen yüzlerce insanın açlıktan ve hastalıktan öldüğü ve denizin ve geminin cesetlerle dolduğu.

  2. Kırım türklerine ruslara karşı savaşmaları hususunda göz kırpan inönünü tavsiyelerini uyan kırımlılar rus orduusundan kaçarak almanlarla birlikte savaşmaları, savaş kaybedeilince, italya tarafında türklerin ingilizlere teslim ,olmaları, ancak tüm yalvarmlarına rağmen ruslara iade edilecek olmaları nedeniyle yüzlercesinin nehre atlayarak intihar ettiği, daha sonra trene bindirildiği türklerin bu duruma pek itiraz etmedikleri nasıl olsa tren türkiyeden geçecek diyerek türk sınırında kurtuluz dedikleri, türk sınırına gelince inönü tarafından vagonların kapılarına tahta çakıldığı ,ve artvin sınırında türk askerinin nezaretinde ruslara teslim edildikleri ve kırım türklerinin hemen sınırda kurşuna dizilerek infaz ettikleri. 2. Acil

  İsmet inönü yaptıkları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ismet inönü yaptıkları,  ismet inönü