+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda İsmet inönü mezarı nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İsmet inönü mezarı nerededir
  İsmet inönü mezarı nerededir

  İsmet inönü mezarı hakında bilgi  Türk Milleti'nin sağduyusu ve sezgileri güçlüdür. Yanıldığı görülmemiştir. Eski Başbakanlardan Adnan Menderes idam edilmesine ,rağmen, Türk halkı çocuklarına Adnan ismi vermekten çekinmemiştir. Bugün 40'lı yaşlarda Adnan isminde çok sayıda vatandaşımız vardır.

  İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 1923-1973 arası tam elli yıl Türkiye'nin kaderinde rol oynadı. Bugün sadece geniş halk kitleleri ,değil, okumuş yazmış kesim bile, İnönü'nün kabrinin nerde olduğunu bilmez. İnönü'nün Anıtkabir'in bir köşesine gömülmesi söz konusu olunca, bunu hak edip etmediği tartışma konusu olmuştur. Anıtkabir'de Atatürk'ü ziyaret eden milyonlarca insan, İnönü'nün orada yattığını bilmiyor Bilenler de, uğrama heyecanı duymuyor.

  İsmet inönü mezarı nerededir.jpg
  Çünkü İsmet İnönü, halkın değerleriyle barışık değildi. Halktan kopuktu. Allahaısmarladık demeyi bile, içinde Allah geçiyor diye telaffuz etmekten imtina ediyordu. Ölüm yıldönümlerinde mezarı başında, ailesi dışında 5-10 kişi bulamazsınız.

  Yazı şöyle bitiyor:

  Son olarak kamu görevlilerine bir tavsiyem var. Göreviniz gereği, başında bulunduğunuz kurumların kronolojik tarihinde elbette iki satır da olsa yer alacaksınız. Önemli olan satır aralarında kaybolup gitmek değil, milletin, bağrında bir yer edinmektir. O da ancak milletle kaynaşmakla mümkündür.

  Milletlerin tarihsel hafızası güçlüdür. Herkesi en adil şekilde hak ettiği yere yerleştirir. İyiliği de unutmaz, incinmeyi de Herkes tercihini ona göre yapsın.

  Eski Cumhurbaşkanlarından Cemal Gürsel’in, Cevdet Sunay’ın, Fahri Korutürk’ün kabrinin nerde olduğunu bilen var mı?

  Pekala, İstanbul Vatan caddesinde, Menderes ve Özal’ın mezarının yanından geçerken bırakın hatırlamayı, Fatiha okumayı unutanınız var mı?

  Bir başka siyasetçiyi Ankara’nın göbeğine gömdüler, millet yanından geçiyor, aklına bile gelmiyor.

  Şunu anlatmak istiyorum. Millet vicdanı ülkesi için birşeyler yapanı hisseder, algılar ve aradan yıllar geçse de unutmaz, ona göre, hürmet eder, rahmetle anar.

  25 Aralık 1973 yılında vefat eden ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Bakanlar Kurulu Kararı ile 28 Aralık 1973′de Anıtkabir’e defnedildi. Milyonlarca insan Atatürk’ü ziyaret ediyor ama, hemen karşısına gömülen ve 50 yıl Türk, siyasetinde önemli yer işgal eden İnönü’yü de ziyaret etmek kimsenin aklının ucundan geçmiyor.

  Ankara’daki sağdan soldan tüm siyasetçilere sesleniyorum: Millet vicdanında hayırla anılmak istiyorsanız, bu millet için birşeyler yapınız. Popüler kişiliğinizle cenazeniz elbette kalabalık olur. Ama bu ülke için birşeyler yapmazsanız, millet vicdanında unutulur gidersiniz.

  Üstelik üzerinize aldığınız, sorumlulukların öbür tarafta hesabı da var. Bırakın didişmeyi de, millet ne istiyor, ne bekliyor, ona kulak veriniz
  . 2. Acil

  İsmet inönü mezarı nerededir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ismet inönünün mezarı nerede