+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Hazar Bölgesi'nden Geçen Boru Hatlarını Söyleyin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hazar Bölgesi'nden Geçen Boru Hatlarını Söyleyin
  Hazar Bölgesi'nden geçen boru hatlarını söyleyin


  Hazar Bölgesi'nden geçen boru hatları ilgili bilgi


  Hazar Bölgesindeki Boru Hattı Projeleri  Hazar havzasındaki bugünkü dünya rezervlerinin % 25’ine karşılık gelen enerji kaynaklarının dünya pazarlarına ulaştırılabilmesi için çok çeşitli boru hatları gündeme gelmiştir. Bir kısmının yapımına başlanan bu projelerden bazıları şunlardır:

  Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi
  Asrın projesi olarak sunulan bu projenin amacı, Hazar’daki enerjinin Akdeniz’e ulaştırılmasıdır. Hazar bölgesi petrollerinin Gürcistan ile Türkiye üzerinden Akdeniz’deki Ceyhan terminaline ulaştırılması hedeflenen bu projenin kapasitesinin 50 milyon ton olması öngörülmüştür.

  Toplam sistem için yatırım maliyeti 2,4 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Türkiye kesiminin tahmini maliyeti ise kamulaştırma dahil 1,4 milyar dolar düzeyindedir. Proje sırasında yapılan yenilikler ve değişiklikler ile bu maliyet 3 milyar doların üzerine çıkmıştır.

  Türkiye kesiminin tüm finansmanı, Türkiye tarafından değil; bizzat projeye iştirak eden şirketlerce karşılanmaktadır. Bu şirketler, 1 Ağustos 2002’de, inşaat ve işletme faaliyetlerini yürütmek amacıyla “BTC Co.” ve finansman işlerinden sorumlu olmak üzere ise “BTC Invest” şirketlerini kurmuşlardır.

  BTC Co. pay dağılımı aşağıdaki şekilde oluşmuştur

  BP 30.10%
  SOCAR 25.00%
  CHEVRON 8.90%
  STATOIL 8.71%
  TPAO 6.53%
  ENI 5.00%
  TOTAL 5.00%
  ITOCHU 3.40%
  INPEX 2.50%
  CONOCOPHILLIPS 2.50%
  AMERADA HESS 2.36%

  Bu proje, Türkiye’ye “geçiş vergisi ve işletmecilik hizmetleri“ karşılığında; taşınacak kapasiteye bağlı olarak, 1-16. yıllar arasında 140 ile başlayıp 200 milyon dolara ulaşan, 17-40. yıllar arasında ise 200 ile başlayıp 300 milyon dolar civarına çıkan bir yıllık gelir getirmesi beklenmektedir.

  Türkiye ekonomik kazancın dışında prestij anlamında da önemli katkılar elde edeceği bu projenin bağımsızlığını yeni elde etmiş Hazar bölgesindeki ülkelerin bağımsızlıklarının pekiştirilmesinde ve Rusya’nın etkisinden kurtarılmasında da çok önemli katkıları olacaktır. Ayrıca tüm bölge ülkeleri arasında ekonomik anlamda işbirliğinin de temelini oluşturacaktır.

  Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kendi hakimiyetindeki Türk nüfusu üzerindeki etkisinden çekindiği Türkiye’nin bu proje ile önemli kazanımlar elde etmesinden çekinen Rusya, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesine karşı çıkmıştır. Bu projenin gerçekleşmesini engelleme çabalarının yanı sıra Hazar petrollerinin kendi toprakları üzerinden geçmesini öngören Bakü-Novorossisk hattı ile taşınması için mücadele de etmiştir. Bu projenin önündeki Rusya toprakları içindeki en önemli engel ise güzergah üzerinde bulunan Çeçenistan’daki karışıklıklardır.

  Rusya, Türkiye açısından da benzer bir durumun var olduğunu iddia ederek PKK sorununu gündeme taşımıştır.Hatta taşımakla kalmamış, PKK’ya her türlü destek sağlamıştır. Hazar petrollerinin dünyaya ulaştırılmasında kullanılacak güzergahların tartışıldığı günlerde ise PKK, terör faaliyetlerini boru hattının yapılması ön görülen yerlerde yoğunlaştırmıştır.

  Ayrıca ilerleyen yıllarda Hazar havzasından çıkartılacak 20 milyon ton Kazak petrolünün de Azeri petrolüne eklenerek toplam olarak yılda 45 milyon ton ham petrolün bu proje ile Ceyhan’a ulaştırılması hedeflenmektedir.

  Gerçekleştirilmesi için önemli yatırımlar yapılan bu projenin Türkiye’deki 1076 kilometrelik bölümü bitirilmiş ve BTC Petrol Boru Hattı, Azeri petrolünün 28 Mayıs 2006 tarihinde Ceyhan terminaline ulaşması ile tamamlanmıştır.
 2. Acil

  Hazar Bölgesi'nden Geçen Boru Hatlarını Söyleyin isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder