+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Halk Edebiyatı Ozanları Kimlerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Halk Edebiyatı Ozanları Kimlerdir
  Halk Edebiyatı Ozanları


  Halk şairleri Edebiyatımızda 5′e ayrılmıştır. Bunlar; Tasavvuf Tekke şairleri, kentli şairler, köylü şairler, yeniçeri şairler, Göçebe şairlerdir.

  İşte Edebiyatımızda önemli Halk Edebiyatı şairleri ise şu şekildedir; Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Kaygusuz Abdal, Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Eşrefoğlu Rumi, Kayıkçı Kul Mustafa, Gevheri, Aşık Ömer, Dertli, Dadaloğlu, Erzurumlu Emrah, Seyrani, Bayburtlu Zihni ve Aşık Veysel’dir. Bunlardan bazılarını kısaca tanıtmak isteriz.

  Pir Sultan Abdal; 16 yy. Tekke ve Aşık edebiyatının öncülerindendir. Sivas’ta yaşamını sürdüren şair Alevi- Bektaşi geleneğinin kurucusudur.

  Köroğlu; 16. yy.’da yaşamış ve eserlerinde aşk, tabiat, yiğitlik ve dostluk konularını işlemiştir.

  Aşık Veysel; 1894-1973 yılları arasında yaşam süren şair Cumhuriyetin 10. senesinde Ankara’ya gelmiş ve şiirlerini seslendirmiştir.

  Yunus Emre; 1250 ve 1320 yılları arasında hayat sürmüştür. Yani 13. yy. şairidir. Hayatını Eskişehir’de sürdüğü söylenen şairin efsaneli bir yaşamı vardır.

  Hacı Bayram Veli; 1352-1429 seneleri arasında hayat süren şair Bayramiye tarikatının öncüsü olmuştur
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  halk şairlerinde genel olarak 5 bölüme ayrılabilir.bunlardan bir tanesi tasavvuf şairi Yunus Emre'dir.söylediği kaside ve şiirlerle birçok şairi etkisinde bırkamıştır.edebiyatımızda birçok şair kendi türüyle ilgilenmiş ve insanlara dinden ve hayatın amacından bahsetmiştir.
+ Yorum Gönder