+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Süleyman Şah Türbesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Süleyman Şah Türbesi
  Süleyman Şah Türbesi Hakkında Bilgi

  Süleyman Şah.png


  Süleyman Şah Türbesi bulunduğu alan Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.

  Süleyman Şah Türbesi.png

  Türbe'de, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi ve Ertuğrul Gazi'nin babası olan Süleyman Şah'ın naaşı bulunmaktadır.


  s-leyman-ah-t-rbes.jpg

  Türbe, yüksek duvarlar ve tipik Türk stili ile çevrilidir. Kaledeki eski türbe ise, 1144 yılında Halep Emiri Zengi Atabek tarafından başlatıldı ve oğlu Nureddin tarafından tamamlandı. Selahaddin Eyyubi, türbeyi koruma altına aldı. 1260 yılında Moğollar tarafından yıkıldı. Daha sonra kaledeki türbe, 1510'lu yıllara kadar bakım görmedi. Yavuz Sultan Selim, bölgeyi fethettikten sonra tekrar düzenlenip restorasyon yaptırdı. Suriye'nin 1973'teki baraj inşaatının yükselen suları bölgeyi tehdit edince, Suriye ve Türkiye ortak çalışması ile türbe Halep'in Karakozak köyü yakınına taşınmıştır. 2003 yılında Teşrin Barajı'nın inşaası ile birlikte yükselen su seviyesinin yeniden türbeyi tehdit etmesi üzerine türbe ve karakol alanı etrafına suya karşı destek dolgular inşaa edilmiştir. Günümüzde Türbe Caber Kalesi'nde değil Halep'in Karakozak köyü yakınındaki yerindedir.

  süleyman şah türbesi resmi

  s-leyman-ah-t-rbe-resmi.jpg 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Süleyman şah türbesi bulunduğu alan Suriye'nin Halep ilinin Kara kozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.Ayrıca çokta güzel bir türbedir.
+ Yorum Gönder


veysel karani türbesi nerede