+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Konuşurken sık yapılan yanlışlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Konuşurken sık yapılan yanlışlar nelerdir
  Konuşurken sık yapılan yanlışları

  Diksiyon Eğitimi, Harfleri Yutma, Artikülasyon, Güzel Konuşma, Gülgün Feyman, Diksiyon Bozuklukları, Etkili Konuşma, Diksiyon, Tekerleme, Telaffuz, Heceleri Yutma, Düzgün Konuşma Dersleri, Düzgün Konuşma, Kelimeleri Yutma, Diksiyon Nedir, Gülgûn Feyman, Diksiyon Dersleri, Konuşurken Sık Yapılan Yanlışlar Nelerdir?, Video İzle, Egitim Kariyer, Videolar, Seyret, Video, İzleKişisel Gelişim kanalına yeni konu eklendiğinde sizi haberdar edelim mi E posta aboneliği için tıklayın Konuşurken sık yapılan yanlışlar nelerdir Türkiye nin en iyi en deneyimli haber spikerlerinden 1 Konuşurken kelimeleri yutuyorum ne tür egzersizlerle düzeltebilirim hataları ne tür egzersizlerle azaltılabilir 3 Konuşurken sık yapılan yanlışlar nelerdir En sık yapılan yanlışlar nelerdir 2 DERS ETKİLİ İLETİŞİMDE YAZI SÖZEL VE BEDEN Konuşurken ses esnekliğinin önemi Sesin perdesi şiddeti hızı Sesin yerine zamanına kişisine uygun olarak yapılan Konuşanın sözünü kesmek Birisi konuşurken araya girmek 5 Çevrenizdekilere sık sık nasihat vermeye Şarkı söylerken sık yapılan yanlışlar nelerdir Ağzımız konuşurken nasıl hareket ediyorsa şarkı söylerken veya Kabul edilen ödeme biçimleri nelerdir PayPal veya ödeme bildirimi listelenen satınalma tarihi yapılan dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar ODBC bağlantı havuzu oluşturma hakkında en sık ne kadar bağlantıları izleme için havuzda nelerdir Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği Medyatik Türkçenin yaygınlaştırdığı yanlışlar nelerdir Konuşurken yazarken Sık yapılan hatalar kafa karıştıran konular fetvacı Peki ilişkilerle ilgili en sık en çok Terk ederken en çok yapılan yanlışlar nelerdir Üstelik çok konuşurken kendimiz hakkında yanlış Kişisel Gelişim kanalına yeni konu eklendiğinde sizi haberdar edelim mi E posta aboneliği için tıklayın Konuşurken sık yapılan yanlışlar nelerdir Türkiye nin en iyi en deneyimli haber spikerlerinden kelimeleri yutuyorum ne tür egzersizlerle düzeltebilirim 2 Telaffuz hataları ne tür egzersizlerle azaltılabilir
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Etkili konuşma yaparken sık yaptığımız hatalar nelerdir? Etkili konuşmada doğru bildiğimiz yanlışlar..

  Konuşurken her şeyden önce çok fazla düşüne taşına konuşmuyoruz. Dilimizi bildiğimizi düşünüyoruz. Ana dilimiz diyoruz ama dilimizde de bilmediğimiz ve aslında bilmediğimiz için de her gün yanlış kullandığımız pek çok şey var. Ses olarak kullandığımız yanlışlıklar var.


  Dilimiz Türkçe olduğu için, Türkçeden bahsedelim. Dilimizde ‘kapalı e’ ve ‘açık e’ konusunda sıkıntı var. Bunu örneklerle anlatmak gerekiyor. Çok sıklıkla yapılan bir yanlış bir gençlik hikâyesi derken kapalı e kullanırız.


  Sözcüklerin söylenmesinde de pek çok yanlışlıklar yapıyoruz aslında. Biraz heceleri uzatıyoruz. Bazı yerlere farklı vurgular düşürüyoruz. Bunlar hep konuştuğumuz zaman anlamlarda değişikliklere yol açıyor. Mesela örnek vermek gerekirse ermeni sözcüğünün sonunda uzatma yoktur. Ama konuşulurken ermenii diye konuşulur. Bunun yanı sıra resmigeçit diye bir sözcük vardır. Bunu genelde resmiigeçit diye kullanırlar. Hani sanki resmi olan bir törenden bahsediliyormuş gibi. Hayır, bu aslında geçit töreni anlamına gelen bir kelimedir.


  Türkçede bazı heceler çok fazla uzatılıyor. Böyle bir temayül var, böyle bir eğilim var. Bu doğru değil. Hayır diye cevap vermemiz gerekirken, biz bunu haayır diye kullanırız. Bu, kısadır, hayır dememiz gerekiyor.

 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  İletişim Sırasında Yapılan 5 Büyük Hata

  Hata 1 : Az İlgi Göstermek

  Kimse ilgi göstermeyen birisiyle konuşmak istemez. İlgisizlik şu şekilde gösterilir:

  1 – Dinlememek ve dikkatin dağılması

  Sürekli dikkati dağılan ve bizi dinlemeyen birisiyle iletişim kurmak çok can sıkıcıdır. Eğer konuştuğunuz kişi sizi dinlemiyor ve dikkat dağılmışsa, konuşmayı bırakın ve sessiz kalın. Bu karşı tarafın ilgisini tekrar size yönlendirecek.

  Bu hatadan kurtulmak için iletişim kurduğunuz kişiye konsantre olun ve onu dinleyin.  2 – Diğer kişinin söylediklerine ilgisiz kalmak ve dedikleri ile alakalı sorular sormamak.

  Bu çok kolay yapılan bir hata. Dedikleri hakkında sorular sorarak insanı etkileyebilir ve konuşmanın sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

  Kadın ve erkek sıklıkla buluşmalarında bu hatayı yaparlar. Sorular sorarak ve ilgili gözükerek bu sorunu engelleyebilirsiniz.

  Bir kişinin her söylediği cümlede, hakkında sorabileceğiniz bir bilgi vardır.

  Örnek :

  “ Bu hafta dönem ödevim ile çok meşgulum”

  Basit bir cümle, ama şunlar sorabilirsiniz…

  “ Ödev ne kadar zor ? “

  “ Çok zamanını mı aliyor ? “

  “ Hangi dersleri alıyorsun? “  3 – Sadece ilgilendiğiniz konuyla ilgili konuşmak.

  Aslında bu o kadar da kötü değil, tabi karşı tarafın konuştuğunuz konuya ilgisi varsa, eğer yoksa büyük bir hata. Kızların yanında futbol konuşmak gibi birşey bu.

  Karşı tarafın ilgilendiği konuları bulun ve onun hakkinda konuşmaya çalışın. Karşı tarafı konuşmadan uzaklaştırmak için ise sadece ilgilendiğiniz şeylerden konuşun.  Hata 2 : Gevezelik

  Genellikle çoğu insan konuşmayı sever. Pek azı da oturup dinlemeyi. Eğer %80 %90 oranında siz konuşuyorsanız. Büyük ihtimalle karşı taraf sizi dinlemiyordur. Pazarlamacıların yaptığı en büyük hata çok konuşmalarıdır.

  Her durum farklıdır ama %50 den fazla konuşmamaya çalışın. Ayrıca karşı tarafın konuşması bittikten sonra içinizden 4 e kadar sayın. Bu boşluk karşı tarafı daha da fazla konuşmaya itecektir.  Hata 3 : Az Konuşma

  Gevezelik konuşmayı berbat edebilir. Az konuşma, gevezelik kadar olmasa da sorunlar çıkarabilir.

  Örneklerini çok görmüşüzdür :

  “ Günün nasıldı? “

  “ İyi”

  “ Gezi nasıldı? “

  “ Eh işte”

  Bu konuşma bizi hiç bir yere götürmez. Tek kelimelik cevaplardan kaçının. Eğer birisi size soru sorarsa cevaplayın, ve biraz daha üzerine ekleyip konuşmanın devamını sağlayın.

  Ama herşey de bunu kullanmayın . Eğer sorunun cevabı evet ve hayır ile cevaplanması gerekiyorsa, öyle cevaplayın.  Hata 4 : Başkalarının düşüncelerini eleştirme

  Tartışmak iyidir. Ama başkalarının düşüncelerini eleştirmek değil. Başkalarının düşüncelerini eleştirmek onların yüzlerine tokat atmak gibidir. Ya sinirleneceklerdir, ya kendilerini geri çekeceklerdir yada konuşmayı terk edeceklerdir.

  Eleştirmek ve yargılamak bir kaç şekilde yapılabilir.

  “ Yanlışın var “ diyerek.
  Düşünceyi duymanla beraber hemen red etmen.
  Konuşma esnasında anlaşmazlığınızı destekleyen tripler atmak ve duraksamak.
  Onun yerine, karşınızdakinin neden öyle konuştuğunu anlamaya çalışın. Bu davranışınızla, tartışmalardan uzak kalacaksınız, yeni şeyler öğreneceksiniz ve belkide yeni düşünceleri paylaşmak için bir kapı aralanacak.

  Kullanabileceğiniz bir kaç soru :

  “ Bu kanıya nasıl vardın?”
  “Çok ilginç, biraz daha bahsetsene”


  Hata 5 : Rahatsız Edici Fiziksel Hareketlerde Bulunmak

  Dünyadaki en iyi iletişimciler bile, bir kişiye 1 adım yakınlıkta duruyorsa, itici gelebilir. Evet bu abartı bir örnek. Ama ana konu şu, rahatsız edici fiziksel hareketler iletişimi zora sokar. İşte bir kaçı:

  Çok yakın durmak. Yaklaşık 2 adım uzakta durun.
  Aşırı derecede göz teması. Bu olaya ve kültüre göre değişir. Eğer göz temasınız karşı tarafı rahatsız ediyorsa azaltın.
  Çok az göz teması. Konuştuğunuz kişiye bakın. Konuştuğunuz kişiyle %70 oranında göz teması kurarak, ilgili olduğunuzu belli edin.
  Kötü ağız kokusu. Nane şekeri kullanın yada 3 metre uzakta durun J
  Konuşma problemleri. Aşırı hızlı konuşma, çok yavaş konuşma, sessiz konuşma, yüksek sesle konuşma, lafları geveleme.
  Aşırı hareketli olma. Konuşurken sallanma, yüzüne dokunma, ayaklarını sallama. Bunlar dikkat dağıtır. Bundan kurtulmak için, karşı tarafın yaptığı hareketleri yapın. Mesela karşı taraf bacak bacak üstüne atarsa, size bacak bacak üstüne atın.

+ Yorum Gönder


konuşurken kelimeleri yutuyorum ne tür egzersizlerle düzeltebilirim