+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Bedensel Hareketler Dışında Haberleşme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bedensel Hareketler Dışında Haberleşme
  Bedensel Hareketler Dışında Haberleşme


  El yüz dudak hareketlerinin dışında iletişimi sağlamak amacıyla belirli normlar çerçevesinde yapılan haberleşmelerdir.Örneğin;Kızılderililerin kullandıkları dumanla haberleşme gibi.

  Değişik Konuşmalar:İki ya da daha fazla kişinin iletişimi sağlamak üzere birlikte oluşturdukları şifreli konuşmalardır.Örneğin;kuş dili vb.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bedensel Hareketler Dışında Haberleşme

  İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Organizmaların çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. İletişim tüm tarafların üzerinden bilgi alışverişi yapılacak ortak bir dili anlamalarına ihtiyaç duyar.
  Belirli mesajların kodlanarak bir kanal aracılığıyla bir kaynaktan bir hedefe/alıcıya aktarılması süreci. Örneğin bir konuşmacı (kaynak) ortak bir dil aracılığıyla (örn. Türkçe) kodladığı belirli kelimeleri (mesaj/ileti) ses dalgaları ve hava yoluyla (kanal) dinleyiciye/alımlayıcı (hedef) aktarır. Bu süreçte geribildirim hedefleniyorsa, iletiyi gönderen başat kaynak, hedef/alımlayıcı ise sonat kaynak olarak tanımlanır.

+ Yorum Gönder