+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Çözümleme paragrafı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çözümleme paragrafı nedir
  Çözümleme paragrafı nedir

  Çözümleme paragrafına örnek

  Çözümleme (Tahlil) Paragrafı: Bir konunun, bir yapıtın çözümlendiği ya da bir kişinin psikolojik yapısının tahlil edildiği paragraflardır. Sanatsal metinlerde (hikâye, roman vb.) ağırlıklı olarak kullanılır.

  Örnek: Sanki herkesin bütün işleri yolunda ve bütün dilekleri gerçekleşiyordur da bir onun işleri bozuktur, bir onun istekleri gerçekleşmiyordur. Kızgındır, ağlamak, haykırmak, isyan etmek çözüm değildir ki içindeki sıkıntıdan kurtulmak için yapmak istediği tüm şeyler, birilerinin onu akıl hastası olarak addetmesinden başka bir işe de yaramayacaktır; bilir bunu, bilir ve derin bir nefes alıp herhangi biri, sorunsuz, tanıdık biri olmaya çalışır yeniden. Evine gelir sonra odasına saklanır belki kaçmak için her gün gördüklerinden ve dünya yeniden başına yıkılır yalnız kaldığında.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tahlil (Çözümleme) Paragrafı

  Genellikle hikâye ve roman kahramanlarının iç dünyalarını, onların psikolojik yönlerini anlatan ya da bir düşünceyi çözümleme yoluyla inceleyen paragraflara tahlil paragrafı denir.

  Tahlil paragrafında bir eser, bir konu veya bir kişi parçalara ayrılarak incelenir. Bu paragraf türünden, genellikle roman ve hikâye kahramanlarını iç dünyalarıyla okurlara tanıtmak için yararlanılır. Tahlil paragrafında yazar, kahramanların iç dünyalarını, psikolojik durumlarını, üzüntülerini, sevinçlerini, umutlarını vb. yorumunu katarak anlatır.

+ Yorum Gönder


çözümleme paragrafı nedir,  çözümleme paragrafı ,  çözümleme paragrafı örnekleri,  çözümleme paragrafına örnekler,  çözümleme paragrafına örnek,  cozumleme paragrafi