+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Düşsel Paragraf nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Düşsel Paragraf nedir
  Düşsel Paragraf Hakkında Bilgi


  (Fantastik) Paragraf: İnsanın hayal gücünün hiçbir sınırlamaya yer vermeden yansıtıldığı, olağa-nüstü olay, kişi ve durumlarla örülmüş paragraflardır.

  Örnek: Kitapçı düzenlediği senetleri "Birinci Kadın"a uzatır, sırıtarak alır kendisine ikram edilen suyu. Bir dikişte içtikten sonra, "Ne tatlıymış, hiç böyle su içmemiştim ben." der. Sözü biter bitmez de boncuk boncuk terlemeye başlar, titrer. Enine boyuna küçülmeye başlar büyük bir hızla. Şimdi sokak kapısının önünde, bir hamam böceğinin boyutlarına inmiştir. "İkinci Kadın" avucuna alır kitapçıyı, hızla oturma odasına seğirtir ve adamı iki kalın ansiklopedinin arasına koyar.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Düşsel (Fantastik) Paragraf Ne Demek


  Gerçek ya da gerçeküstü öğelerden, hayal gücünden yararlanılarak oluşturulan paragraflara düşsel paragraf denir. Bu paragrafın temelinde olay bulunur. Bu olaylarda olağanüstülük ağır basar. Yazar, çoğu zaman belirsiz bir zaman ve çevrede kahramanların başından geçen olayları ele alır. Bu tür paragraflarda kahramanlar insan, hayvan, bitki ve hayalî varlıklardır.

  Düşsel paragrafta yazarın amacı bilgi vermekten çok, sanat gücünü ortaya koymaktır. Bu nedenle düşsel paragraflarda dil, sanatsal işlevde kullanılır. Mecazlı ifadelerle yüklü, etkileyici bir anlatıma yer verilir.

  Örnek


  Susuzluktan çatlamak üzere olan küçük kıza üvey annesi: “Su buldum ama gene suyun başında bir dev var. O da bir yudum su için bir göz istiyor.” demiş. Ağladıkça gözünden inciler dökülen, güldükçe yüzünde güller açan küçük kız, üvey annesinin bu sözüne de inanmış. Çaresiz, diğer gözünü de vermiş. Kadın biraz sonra küçük kıza bir miktar su içirmiş. Araba tekrar yola koyulmuş. Ormanlık bir yere gelince biraz dinlenmek için inmişler.

  Bu parçada kızın ağladıkça gözünden inciler dökülmesi olağanüstü bir olay; “dev” ise olağanüstü bir kahramandır. Bunlardan dolayı parçada düşsel öğeler söz konusudur. Gerçek yaşamda ise bu tür olay ve kişilere rastlanmaz.

 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Düşsel Paragraf Hakkında Kısaca Bilgi

  Düşsel Paragraf;
  söz sanatlarının münkün olduğu kadar fazla olduğu dilin agır olduğu parağraflara yazı türlerine denmektedir

+ Yorum Gönder


düşsel paragrafı örnekleri,  düşsel paragraf örnekleri,  düşsel paragrafı nedir,  düşsel paragrafı ,  fantastik paragraf örnekleri,  düşsel paragraf