+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Mizahi Paragraf nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mizahi Paragraf nedir
  Mizahi Paragraf Örneği


  Mizahi Paragraf: Okuyucu güldürmeyi, güldürürken de genellikle düşündürmeyi hedefleyen paragraflardır.

  Örnek: Kalabalık bir akşam yemeği sonrasında, kendisine bir konuşma yapması için ricada bulunulan büyüklerden biri, kalkıp yemekleri övmeye başlamış ve konuşmasını da uzatmış Bir ara: "Bu güzel sofrada, eğer bir lokma daha yeseydim bu konuşmayı yapamayacaktım." deyince, Aziz Nesin seslenmiş: "Efendiye bir tabak daha verebilir miyiz?"
 2. Asel
  Bayan Üye

  Mizahi Paragraf Hakkında Bilgi

  Okura hoşça vakit geçirtmek, onu eğlendirmek ve dinlendirmek için yazılan paragraflara mizahi paragraf denir. Bu paragraf türünde yazar, gülmece öğelerinden yararlanarak okura mesaj vermeye çalışır. Mizahi paragrafları güldürü yanında eleştiri, yergi, iğneleme, ders verme özellikleriyle de dikkat çeker. Fıkra türünde mizahi anlatımdan yararlanılır. Nasrettin Hoca, İncili Çavuş ve Bektaşi fıkraları ile Karagöz oyununda mizahi paragraftan yararlanılır.

  Örnek

  Yahya Kemal Beyatlı, çok sevdiği Boğaziçi’ndeki bir tepeye tırmanıyordu. Hava sıcak ve kendisi de çok kilolu olduğu için çabucak terleyip yorulmuştu. Ünlü şair, tam o sırada yok kenarındaki bir bakkal dükkânın önünde bir iskemle olduğunu gördü. Sanatçı kendisini aceleyle iskemleye bıraktı. Bakkal, yağlı bir müşteri bulmanın memnuniyetiyle şaire nazikçe sordu:

  - Bir şey mi alacaksınız efendim?

  Şair, hiç istifini bozmadan cevap verdi:

  - Evet; müsaade ederseniz biraz nefes alacağım.

  Bu mizahi paragrafta, Yahya Kemal’le bir bakkal arasında yaşanan olay mizahi bir dille anlatmıştır. Bu parçada şairin “Evet; müsaade ederseniz biraz nefes alacağım.” sözüyle bakkala şakalı ve biraz da iğneleyici bir dille cevap verdiği görülmektedir.

 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Mizahi Paragraf Hakkında Kısaca Bilgi

  Mizahi Paragraf ;
  parça içerisinde okuyucuyu güldürmeyi, sevindirmeyi amaçlayan yazılardır.

+ Yorum Gönder


mizahi paragraf örnekleri,  mizahi paragraf,  mizahi paragrafı örnekleri,  mizahi paragraf nedir,  mizahi paragrafı,  mizahi paragraf örneği