+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Cümle ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cümle ne demektir
  Cümle ne demektir


  Bir duyguyu, bir düşünceyi, bir haberi, bir dileği bildiren sözlere cümle denir. arkadaşımı severim, sınıfı kapısı açıldı, ne mutlu türküm diyene sözleri, ayrı yarı birer cümledir. cümlelerde, uzunluk ve kısalık, belirli değildir. bir cümle, uzun da olabilir, kısa da olabilir. önemli olan, cümlelerde, isteklerimizi tam olarak anlatabilmiş olmamızdır. cümleye başlarken, ilk kelimenin ili harfi, daima büyük harflerle yazılır cümlenin sonuna da nokta konur. böylece, her cümlenin, bir tüm olduğu belirtilmiş olur.

  cümleler, kelimelerden meydana gelir. fakat, bir cümle meydana getirmek için, kelimeleri yan yana sıralamak ye ter değildir. anlatmak istediğimiz her hangi bir düşünce için lazım kelimeleri bulduktan sonra, bunları cümle içerisinde aldıkları yerlere göre sonlarına eklemeler yaparak düzenlememiz gerektir.

  bir kelimenin, başlı başına bir anlamı vardır. bir cümle için lazım kelimeleri yan yana getirdiğimizde, bunların ayrı ayrı anlamları vardır. fakat, bu kelimelerin, kendi aralarında bir düzene getirerek, isteklerimizi anlatabilecek duruma gelmeleri için, anlatabilecek ferle değişiklik yapmak lazımdır.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Cümle ne demektir

  Cümle veya tümce; bir ifade, soru, ünlem veya emiri dile getiren; kendi başına anlamlı kelimeler dizisi. Çoğunlukla özne, tümleç ve yüklemden meydana gelir. Bazen yan cümleciklerle anlamı pekiştirilir veya genişletilir.
  Cümle; düşünce, duygu, oluş ve isteklerin bildirildiği söz dizisidir. Tek bir fiil kipinden ibaret olduğu gibi, birbirine dilbilgisel bağlarla bağlı birçok kelimeden de meydana gelmiş olabilir. "Gidiyorum.", "Çekil.", "Yürüyelim." gibi tek bir kelimeden ibaret olan cümleye bir deyilikli; "Ben gidiyorum.", "Sen çekil.", "Haydi yürüyelim." gibilerine ise iki deyilikli denir.

+ Yorum Gönder