+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Noktalı virgül nasıl kullanılır , noktalı virgül nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Noktalı virgül nasıl kullanılır , noktalı virgül nerelerde kullanılır
  Noktalı virgül hakkında bilgi

  1. cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur.
  2. ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur.
  3. virgülle ayrılmış örnekleri farklı örneklerden ayırmak için konur.
  4. kendilerinden evvelki cümleyle ilgi kuran ancak, yalnız, fakat, lâkin, çünkü, yoksa, bundan dolayı, binaenaleyh, sonuç olarak, bununla birlikte, öyleyse vb. cümle başı bağlaçlarından önce konur.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Noktalı virgül ( bir noktalama işaretidir.

  Noktalı virgülün ( kullanım alanları:

  1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; İstanbul, Londra, Bakü.
  2. Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayır*mak için konur: Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.
  3. Özneden sonra virgül kullanılarak birbirinden ayrılmış sözcükler varsa özneyi belirginleştirmek için özneden sonra konur: Ali; Hasan, Fahri ve Rıza 'dan disiplinli bir öğrenciydi.
  4. Birbirini takip eden cümlelerde (bağlı cümlelerde) ikinci cümlenin başında "çünkü, ama, fakat, lakin" gibi bağlaçlardan önce konur: Aylar boyunca bu sınava hazırlandı; çünkü bu sınav onun son çaresiydi artık.
  (İstisna: Bazı kaynaklar bu maddeye şu eklemeyi yaparlar: "çünkü, ama, fakat, lakin" gibi bağlaçlardan önce ya da bu bağlaçların yerine konur: Aylar boyunca bu sınava hazırlandı; bu sınav onun son çaresiydi artık. Örnek cümleden de anlaşılacağı gibi - bazı kaynaklara göre - 4. maddenin istisnası olan durumlar da vardır.)

+ Yorum Gönder


noktalı virgül nerelerde kullanılır