+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Azlık - Çokluk (Miktar) Zarfları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Azlık - Çokluk (Miktar) Zarfları

  Azlık - Çokluk (Miktar) Zarfları Hakkında Bilgi

  Azlık - Çokluk (Miktar) Zarfları

  Zarflar içinde çok değişik özellikler gösteren sözcüklerdir bunlar. Fiilin, sıfatın, zarfın, adlaşmış sıfatın miktarlarını bildirebilen geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu zarflar “ne kadar” sorusuna cevap verir.

  “Pastadan biraz alabilir miyim?”

  cümlesinde “alabilir miyim” fiiline “Ne kadar” sorusunu sorarsak “biraz” cevabı gelir. İşte fiilin miktarını bildiren bu sözcük zarftır.

  Bu tür zarflar sıfata sorulan “ne kadar” sorusuna da cevap verebilir.

  Örneğin;
  “Çok güzel bir kitaptı.” cümlesinde “kitap” isimdir. “Nasıl kitap?” diye sorarsak “güzel” sıfatı cevap verir. “Ne kadar güzel?” diye sorarsak “çok” cevabı gelir. İşte sıfatın derecesini bildiren “çok” sözcüğü zarftır. Çünkü burada çok olan güzelliktir.

  Bu tür zarflar, başka bir zarfın derecesini de bildirebilir. Bu durumda zarfa sorulan “ne kadar” sorusuna cevap verir.

  “Çok hızlı koşuyor.” cümlesinde “koşuyor” fiildir. “Nasıl koşuyor?” diye sorarsak “hızlı” zarfını buluruz. “Ne kadar hızlı?” diye sorduğumuzda ise “çok” cevabı gelir. Zarfın derecesini bildiren bu sözcüğe de zarf diyoruz.

  Bunlar adlaşmış sıfatların da derecelerini bildirebilir.

  “Bu plan en yaşlılar da göz önüne alınarak hazırlandı.”

  cümlesinde “yaşlılar” adlaşmış sıfattır. Buna “Ne kadar yaşlı?” diye sorarsak “en yaşlılar” cevabı gelir. Yaşlıların derecesini bildiren “en” sözü zarftır. Örnekleri çoğaltalım.

  O, bu derse pek çalışmadı. (Fiilin zarfı)
  Pek sağlam bir ayakkabıya benzemiyor. (Sıfatın zarfı)
  Pek akıllısın sen de! (Adlaşmış sıfatın zarfı)
  “Ne kadar” sorusu elbette sadece zarfı buldurmaz.
  “Fazla mal göz çıkarmaz.” cümlesinde altı çizili sözcük “mal” isminin miktarını bildirdiği için sıfattır. Çünkü isimlerin zarfı olmaz.
  “Bu kadar çok arabayı nasıl taşıyor bu köprü?” derken “çok” sözü “araba” isminin sıfatı, “bu kadar” sözü de “çok” sıfatının zarfıdır.

  Bazen cümlede birden fazla zarfın veya sıfatın olması, aklımızı karıştırabilir.

  “Sevimli , sarışın bir çocuk içeri girdi.” cümlesinde “çocuk” isim, “sarışın” sıfat, “sevimli” sıfattan önce geldiği için zarfttır, gibi bir yanlış düşünceye kapılmayalım. Bir sözcüğün, zarfın ya da sıfatın zarfı olması sadece “ne kadar” sorusuna cevap vermesiyle, yani derece bildirmesiyle mümkündür. Bu cümlede ise altı çizili bütün sözcükler ismin sıfatlarıdır
 2. Acil

  Azlık - Çokluk (Miktar) Zarfları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder