+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda 10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı
  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı Nelerdir

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı Hakkında

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı Konuları

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı Ders Notları
  Anlatımın ve Anlatıcının Amacı


  Başarılı bir anlatımda yazarın, yazının amacının belirlenmesi önemlidir. Yazının yazılış amacı ana düşünceyi oluşturur. İster makale, ister deneme, ister şiir olsun her yazı bir ileti aktarır okura. Yazar amacını belirledikten sonra bu amaca göre bir üslup yani anlatım seçmelidir.

  Sanatçının işleyiş ve anlatış tarzına üslup denir. Üslup sanatçının dili kullanışı, sözcükleri seçimi, cümleler kullanma şekli kısacası anlatımıdır. Sanatçı, “aşk” konusunu işleyecekse ona göre, “trafik” sorununu işleyecekse ona göre, felsefi bir düşünceyi işleyecekse ona göre bir anlatım tarzı belirler. Üslubu belirledikten sonra söyleyeceklerini saptamalı, konuyla ilgili gerekli araştırmaları internet, ansiklopedi, kitap gibi değişik kaynaklardan yapmalı, yerine göre gözlemlerden yararlanmalıdır.

  Yazıya başlamadan önce yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin nasıl olacağını, yani yazının iskeletini oluşturmalıdır. Giriş bölümünde konuyu açıklamalı, gelişme bölümünde konuya açıklık getirmeli, yardımcı düşünceleri konuyu ve ana düşünceyi verecek şekilde ortaya koymalıdır. Sonuç bölümünde ise yazıda ele alınan düşünceleri bir sonuca bağlamalıdır. Bütün bu hazırlıklar yapıldıktan sonra yazıya giriş yapılabilir.
 2. Acil

  10.Sınıf Dil ve Anlatım Konuları Anlatımın ve Anlatıcının Amacı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder