+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye
  Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye

  12. Sınıf Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye

  12. Sınıf Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye Konusu

  12. Sınıf Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye Ders Anlatım  Dize sonlarındaki ses benzerliği tam uyaktan daha çoktur. Yani en az üç ses benzerliği olan uyak türlerine “zengin uyak” denir. Birbirine benzeyen seslerin sıralanışında herhangi bir kural yoktur. Benzer ses sayısı üçü geçince uyumda zenginleşme derecesi artmaktadır. Ancak bir ünlü ve bir ünsüz harften oluştuğu hâlde ünlü harfin üzerinde uzatma işareti varsa bu kafiyeler de zengin kafiye sayılır. Çünkü üzerinde uzatma işareti bulunan “â, û, î” sesleri iki kısa ses kabul edilir. Dolayısıyla ortaya üç ses çıkmaktadır.

  Ertesi gün başladı gün doğmadan yolculuk
  Soğuk bir mart sabahı buz tutuyor her soluk

  Faruk Nafiz Çamlıbel’e ait olan yukarıdaki beyitte, dize sonlarında yer alan “yolculuk” ve “soluk” sözcüklerindeki benzer sesler “luk” sesleri vardır. Üç sesten oluştuğu için bu sesler dizelerde zengin kafiye oluşturmaktadır.

  Geçen her saat her geçen saniye
  Gök altun güğümdür coşan maviye

  Yukarıdaki dizelerin sonlarındaki “iye” sesleri, üç sesten oluştuğu için zengin kafiye oluşturmuştur. Üstünde uzatma işareti bulunan ünlüler bir ünsüzle birlikte üç ses sayıldığından zengin kafiye oluşturur.

  Bir hüsn dahi bağladı hattın izâr-ı yâr
  Etrâf-ı bâğ hûb olur olsa benefşe-zâr

  Bakî ye ait olan yukarıdaki beytin sonlarındaki benzer sesler “âr” sesleridir. Bu sesler de üç ses değerinde olduğu için zengin kafiye oluşturmaktadır.
 2. Acil

  Dil ve Anlatım Şiirde Zengin Kafiye isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder