+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Tırnak Işareti Ne Anlama Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tırnak Işareti Ne Anlama Gelir
  tırnak işareti ne anlama gelir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tırnak Işareti Ne Anlama Gelir Kısa Bilgi

  •Başka birinin yazısından veya sözünden hiç değiştirilmeden yapılan aktarmalar tırnak içinde gösterilir. Alıntı cümle(ler) büyük harfle başlar noktayla biter. Alıntı cümleye ait olan noktalama işaretleri tırnağın içinde kalır. Asıl cümle de daha bitmediği için küçük harfle devam eder:

  Yaşlı kadın “Yetişin!” diye bağırdı.
  Şinasi Halil Bey'e biraz rahatlık vermiş gibiydi. “Yatsam acaba uyuyabilir miyim?” diye düşündü yatıp da uyuyamamaktan korktu; ama korktuğu başına gelmedi. Sabaha kadar yattı hem de uyudu. (Memduh Şevket Esendal Saide)
  Genç esmer kız yeni neslin son Türk kadınlarının o asla tatmin edilemeyecek olan ebedî kederiyle bulutlanan siyah gözlerini kitabından ayırmayarak
  "Okuyorum büyükanneciğim." dedi. (Ömer Seyfettin; Bahar ve Kelebekler)
  Aşağıdaki cümlelerin hangisi “İlkbahar en güzel mevsimdir.” cümlesiyle yüklemin türü bakımından benzerlik gösterir?
  •Uzun alıntılarda her paragraf ayrı ayrı tırnak içine alınır:


  “Küçük salonun fes renginde kalın ağır perdeli penceresinden dışarı muhteşem parlak bir suluboya levhası gibi görünüyordu. Saf mavi bir sema Çiçekli ağaçlar Uyur gibi sessiz duran deniz Karşı sahilde mor fark olunmaz sisler altında dağlar korular beyaz yalılar”
  “Birden üç dişi kalan buruşuk ağzını açtı. Esnedi. Bir mumya uzvu kadar sararmış katılaşmış elini başına götürdü. Kahve rengindeki yemenisinin altında daha beyaz görünen saçlarına dokundu. Bir an düşündü.” (Ömer Seyfettin; Bahar ve Kelebekler)
  •Cümle içinde özellikle belirtilmek istenen kelimelerden ve sözler tırnak içine alınır. Bazen tırnak işareti kullanmak yerine bu kelimeler koyu harflerle veya altı çizilerek de yazılabilir. Bunlar cümle değillerse küçük harfle başlarlar:


  Birçoğu “edebiyat” kavramını yeni öğreniyordu.
  Uzaklık ifade etmek için “ta” kullanılır.
  Birçoğu edebiyat kavramını yeni öğreniyordu.
  Uzaklık ifade etmek için ta kullanılır.

  Kitap isimleri ve yazı başlıkları yazıda tırnak içinde gösterilir. Bunlardan sonra kesme işareti kullanılmaz; çünkü tırnak işareti aynı zamanda kesme işaretinin görevini de üstlenir:


  Tanpınar’ın tek denemesi”Beş Şehir”dir.
  Faruk Nafiz “Han Duvarları”nda Anadolu coğrafyasını ve insanını en güzel şekilde anlatmıştır.

  Kitabınızdaki “İmlâ Kuralları” konusuna bir göz atın

+ Yorum Gönder


TIRNAK İŞARETİ ANLAMI