+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye'deki Büyük Depremler ilgili Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Türkiye'deki Büyük Depremler ilgili Bilgiler
  Türkiye'deki Büyük Depremler  t-rkiyedeki-b-y-k-depremler1.jpgt-rkiyedeki-b-y-k-depremler2.jpgt-rkiyedeki-b-y-k-depremler4.jpg

  17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ndeki ölü ve yaralılar ile ilgili rakamlar 19.10.1999 tarihli Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi açıklamasından alınmıştır.
  12 Kasım 1999 Düzce Depremi'ndeki ölü ve yaralılar ile ilgili rakamlar 2.2.2000 tarihli Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi açıklamasından alınmıştır. Ağustos 2004 - Gökova Çevresi Deprem Etkinliği:
  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün açıklaması şöyle: "Çiftlikköy (MUĞLA)-Gökova Körfezi depremleri dizisi, Temmuz ayı başlarında başlamıştır. Ancak depremlerdeki yoğun artış 2 Ağustos 2004 tarihinden itibaren görülmüştür. Bu süreç içerisinde depremlerin büyüklükleri genelde M=3.0 - 4.0 arasında değişmiştir. 3 - 4 Ağustos 2004 tarihlerinde yerel saat ile 16:11 (Ml=5.0), 06:01 (Ml=5.4), 07:19’da (Ml=5.0) meydana gelen depremler bölgedeki deprem oluş düzeninin karakteristiği içersinde meydana gelmiş bir aktivite olarak düşünülmelidir. 8 Ağustos 2004 saat 24:00 itibarı ile bölgede kaydedilen deprem sayısı 1308’e ulaşmıştır. Depremin kaynağının bulunduğu bölge, Gökova Körfezi’ni oluşturan ve genel uzanımı körfeze paralel olan normal faylar tarafından denetlenmektedir. Körfezin kuzey kolunu oluşturan doğu-batı gidişli normal faylar ile ilişkide bulunan ve kara içine doğru genel olarak KD-GB ve KB-GD gidişli normal, doğrultu atım bileşeni olan faylar mevcuttur. 3 - 4 Ağustos depremlerine neden olan bu fay parçalarıdır." 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Yerkabuğunun sarsılmasından dolayı oluşan çatlamaların heryeri sarsması ve dalgalar halinde geçtiği yerleri ve yeryüzünü sarsması sonucu oluşan bir doğa felaketidir. Bazen küçük çapta oluşan depremler can ve mal kaybına zarar vermez ancak bazen de şiddeti o kadar yüksek olur ki oluştuğu yerin hepsini yıkar. Ülkemizde en son 2011 yılında Van da deprem oldu ve bu deprem tüm binaların yıkılmasına ve binlerce insanın ölümüne yol açtı.
+ Yorum Gönder


deprem ile ilgili resimli yazılar,  türkiyede olan depremler,  turkiyedeki depremler,  türkiyede son depremler