+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda İstanbul'un Camilerinden Olan Aziziye Camii (Beşiktaş) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İstanbul'un Camilerinden Olan Aziziye Camii (Beşiktaş)
  Aziziye Camii (Beşiktaş)


  Maçka, Taşlık'ta Vişnezade Mahallesi'nde Abdülaziz (1861-1876) tarafından yapımına başlanmış, ancak bitirilememiştir.

  Projesine göre Abdülaziz bu camiyi Maçka'nın Dolmabahçe üzerindeki hâkim bir noktasında dört minareli olarak yaptırılmak istenmiş, mimar olarak da Sarkis Balyan düşünülmüştü.

  Yaptırdığı bütün büyük yapılarda şehrin kuzey tarafını tercih eden Abdülaziz, inşaatı başlatmadan önce cami giderleri için, günümüzde de Akaretler olarak anılan sıra evleri yaptırmıştır. 1874 sonları veya 1875 başlarında büyük bloklar halindeki temel taşları yerleştirilerek bina temelden yükselmeye henüz başlamışken Abdülaziz 30 Mayıs 1876'da tahttan indirilmiş ve inşaat durdurulmuştur. Duvarların ve büyük ana payelerin uzun süre burada duran temel taşları, bu mevkinin "Taşlık" adını almasına neden olmuştur.

  Cumhuriyet döneminde bu temeller üzerinde Taşlık Gazinosu inşa edilmiş, 1980'li yıllarda ise Swissotel-Bosphorus oteli inşa edilmiştir. Caminin, avlu olarak tasarlanmış bölümü ise Vişnezade İnönü Parkı olarak düzenlenmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İstanbul çok fazla tarihi mekan bulunduran bir şehirdir. bu camide hem eski camiler hem de çok eski kilise ve manastırlar bulunmaktadır. ama sayıca fazla olarak camiler bulunmaktadır. bunlardan biri de beşiktaş semtinde bulunan tarihi cami aziziye camidir.
+ Yorum Gönder