+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Sinop Gölleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sinop Gölleri
  Sinop Gölleri  Göller

  Sarıkum gölü

  Sinop''ta çok sayıda doğal göl vardır. Bunların tamamı çeşitli jeolojik zamanlarda oluşmuştur. Başlıcaları şunlardır:

  Sarıkum Gölü: Sinop yarımadasının batısında yer alan Sarıkum Gölü, il merkezine 21 km. uzaklıktadır. Gölün uzunluğu 2 Km., genişliği 750 m. ve alanı 400 hektardır. Deniz düzeyinde olan gölün sulari kışın çoğalır, yazın azalır. Küçük akarsularla beslenen gölün fazla suları denize dökülmektedir.

  Aksaz Gölü: Karagöl''ün kuzeydoğusunda yer alan Aksaz Gölü, denizle hemen hemen aynı düzeydedir. Yılın büyük bir bölümünde saz ve kamışlarla kaplı olan gölün yüzölçümü 200 hektardır. Yağışlı dönemlerde ise gölün suları denize ulaşır.

  Karagöl: Akliman''a yakın bir bölgede Aksaz ve Sankum Gölleri yakınında yer alan, deniz düzeyindedir. Yüzölçümü 80 hektar dolayındadır. Denize uzaklığı 40-50 m. kadar olan gölün suları kışın artar, yazın ise göl kurur.

  Sülük Gölü: Sinop yarımadasının üzerindedir. Yükseltisi 210 m. dolayında olan Sülük Gölü, eski bir yanardağ krateridir. Derinliği 1-2 m.dir Yaz mevsiminde kurur.

  Akgöl: Ayancık İlçesi''nin güneyinde Ayancık Boyabat yolunun 31. Km.de, 4 Km. içeride yer alan Akgöl, çevresinde sık çanı ormanlarının oluşturduğu çangal ve Akgöl ormanlan içinde bulunmaktadır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Sayıları az olmakla birlikte küçük göllere sahip olan Sinop Sülük Gölü, Sarıkum Gölü, Aksaz Gölü, Karagöl olmakla birlikte dört tane bulunmaktadır. Ayrıca Sulu tarıma imkan veren gölcüklerden de iki tane bulunmaktadır. Bunlar, Taşmanlı göleti ve Bektaşağa Göletleri'dir.
+ Yorum Gönder


sinop gölleri,  suluk.golleri