+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Erzurum iklimi ve yerşekilleri özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erzurum iklimi ve yerşekilleri özellikleri
  Erzurum İklimi ve Yerşekilleri Özellikleri  İl arazisinin büyük çoğunluğunda, karasal iklim özellikleri egemendir. Kışlar uzun ve sert, yazlar kısa ve sıcak geçer. İl topraklarının kuzey kesimlerinde, yüksekliği yaklaşık 1000 ila 1500 metrelere inen vadi içleriyle çukur sahalarda iklim, büyük ölçüde sertliğini yitirir. Erzurum il merkezindeki meteoroloji istasyonunda 1929†dan bu yana gözlem yapılmaktadır. Yaklaşık 70 yılı bulan gözlem sonuçlarına göre, ilde en soğuk ay ortalaması, -8.6 C, en sıcak ay ortalaması 19.6 C, en düşük sıcaklık -35 C ve en yüksek sıcaklık ise, 35 C olarak ölçülmüştür. Yıllık yağış tutarı 453 mmm. kadardır. En az yağış kış devresinde düşer. Bu devrenin yağışları kar biçiminde olup, kar yağışlı gün sayısı 50 ve kar örtüsünün yerde kalış süresi ise 114 gün kadardır. En yağışlı devre ilkbahar ve yaz mevsimleridir.

  Doğal Bitki Örtüsü: İl arazisinde egemen doğal bitki örtüsü, step formasyonudur. Orman örtüsü, pek yaygın değildir. Bu örtünün alt sınırı, 1900-2000 metrelerde başlamakta ve üst sınır, 2400 metrelerde son bulmaktadır. Başlıca orman örtüsü alanları, Oltu, Olur ve Şenkaya ilçelerindeki sarıçam ve meşe ormanlarıyla, Erzincan-Aşkale sınırlarında rastlanan meşe ormanlarıdır. İl arazisinin % 60†tan biraz fazlası steplerle kaplıdır. Bu doğal bitki örtüsü, yer yer keven topluluklarıyla verimsiz hale gelse de, geniş alanlarda mera hayvancılığına uygun verimli çayırlıklar durumundadır.
 2. Ziyaretçi

  çok güzelçünkü içide bir sürü bilgi var
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Türkiye’nin en önde gelen hayvancılık bölgesinde (Kuzeydoğu Anadolu) yer alan Erzurum, canlı hayvan ticaretinin de merkezidir. Otlak alanların, yüzölçümün % 52′sini kapladığı ilde, birçok ilin tersine, büyükbaş hayvancılık önemlidir. Başta İstanbul, Ankara, Adana, Kayseri olmak üzere büyük merkezlere canlı hayvan satılırken, Erzincan, Kars, Ağrı gibi çevre illerden kesimlik hayvan gelir. Kümes hayvancılığı ve arıcılık hızlı bir gelişme içindedir. Yılda 111.650 arı kovanından 1.060 ton bal elde edilir.
+ Yorum Gönder


erzurumun yer şekilleri,  erzurumun yeryüzü şekilleri