+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Gerede depremi ne zaman oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gerede depremi ne zaman oldu
  Gerede Depremi ile ilgili bilgi


  Gerede Depremi.jpg  GEREDE DEPREMİ(1944)

  1 Şubat 1944’te Bolu ve çevresinde oluşan çok şiddetli yer sarsıntısı.Richter ölçeğine göre 7.4 şiddetinde olan deprem sonucunda toplam 3.959 kişi ölmüş, 1.182 kişi yaralanmış ve 9.422 bina yıkılmıştır.
  Konumu 41 41` kuzey enlemi ve 32 69` doğu boylamı olan depremin etkilediği alan Türkiye’nin birinci derece deprem bölgesinde, Kuzey Anadolu Kırık Kuşağı üzerinde bulunmaktadır.Bolu kenti, Pleyistosen Bölümde oluşan ve çakıl, kum, kumtaşı, marn, konglomera, içeren bir zemin üzerine kuruludur.Tepe kesimini çevreleyen hafif eğilimli yamaçlar moloz ve toprak karışımından, kentin güney kesimindeki ova bölgesi ise kil, kum ve toprak içeren genç alüvyonlardan oluşur.Depremde Bolu’da en ağır yıkıma uğrayan yer kentin ova bölgesinin güney kesimidir.Deprem sırasında kentin 4 kilometre güneyinde Ilıca yolu üzerinde yolu kesen bir çatlak oluşmuştur.Bu, büyük olasılıkla Gerede’de görülen ana çatlağın uzantısıdır.Burada kara, batıya doğru 3 metre itilmiştir. Tepenin kuzeyinde uzanan ova bölgesi ile kentin yamaç ve tepe bölgeleri depremden daha az zarar görmüştür.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gerede Depremi 1 şubat 1944 yılın da meydana gelmiş olan bir depremdir. bu d epremin şiddeti yapılan ölçümlere göre 7.4 büyüklüğünde imiş. bu deprem şiddeti fazla olduğu için binlerce kişi ölmüş binlece kişide yaralanmıştır. bunun dışında binlerce insan evlerinden olmuştur.
+ Yorum Gönder