+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Cendere köprüsü hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cendere köprüsü hikayesi
  Cendere Köprüsü Hikayesi


  Yazıtında 1200 yıllarında yapıldığı yazılı. Demek ki 3200 yıllık bir eserin üzerinde yürüyoruz.


  Coşkun sulu Cendere Dere’sinin üzerine inşa edilen bu muazzam köprü, ilk bakışta Selçuklu köprülerini andırıyor. Köprünün bir ayağı sarp ve dik bütün bir kayaya basıyor. Bir çok kemerden oluşan köprünün üzeri ise her türlü motorlu aracın geçeceği genişlikte. Bu kadar yıl önce böyle bir geniş köprüyü düşünen ileri görüşlülük, ayrı bir hayranlık nedeni. Köprünün ayaklarının bastığı kayalık, öyle bütün, öyle kaygan, öyle dik ki üzerinde insan yürüyemez sanılıyor. Otlağa gitmek için bu kayalıkta yürüyen keçileri seyretmek, yüreklerde korkulu bir heyecan yaratıyor.

  adiyaman-cendere-koprusu.jpg

  prünün her iki başında karşılıklı iki sütun dikilmiş, nöbetçi gibi. Yine köprünün tam ortasına dikilen karşılıklı sütunlara ise Romen yazılarıyla kitabeler oyulmuş. Köprünün bozulan yerleri, daha çok ta korkulukları D S İ tarafından onarılmış. Ancak DSİ yeni taşları nereden bulmuş ise eski taşlar ilk günkü tazeliğini korurken yeni taşlar eskimeye başlamış bile…

  Uyduruk çay ocağı . Hediyelik eşya ve manzara resimleri satan birkaç delikanlı. Resmî plakalı kamyonlar, kum taşıyor. Bunların dışında sürüsünü otlağa götüren küçük çoban çocuklar.

  Bir süre dinlenip çay içiyoruz. Hediyelik eşyalar alınıyor. Bazı bayan arkadaşlarımız, küçük heykelciklerin put olduğunu söylemişler. Ben duymadım. Herhalde şaka yapmış olmalılar.

  Cendere Köprüsünden geri dönme hazırlığında iken askerî bir araçtan bir gurup silahlı asker iniyor. Koşar adımlarla önceden belirledikleri yerlerini alıyorlar. Peşinden gelen sivil plâkalı araçlardan inen insanlar, köprüyü geziyorlar. Daha sonra Tokat’taki bir yakınıyla telefon görüşmesi yapan bir arkadaşa köprü civarının PKK nın karargâhı gibi bir yer olduğunu söylemişler. O yüzden turistler köprüyü korumalar eşliğinde gezebiliyorlarmış.

  Tekrar Adıyaman’a dönerken yakın zamanda bu günün teknik imkânlarıyla yapılmış bir köprü görüyoruz ki içler acısı. Tıpkı Delice yakınlarındaki gibi bu köprünün tablasını da sel almış, bir kenara koymuş. Dünün mühendis ve işçileriyle bu günkülerin kötü bir karşılaştırılması
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Adıyaman da bulunan Cendere Köprüsü çok eski tarihi bir köprüdür. Roma İmparatoru bunu eşi ve çocukları için yaptırmıştır ve eski olmasına rağmen günümüzde hala kullanılıyor. Yanlız çok eskidiği için aryık araçların üzerinden geçişine izin verilmiyor sadece insanların geçişi için kullanılıyor.
+ Yorum Gönder


cendere köprüsü,  cendere köprüsü hikayesi,  cendere köprüsü efsanesi,  cendere köprüsünün hikayesi,  cendere koprusu,  adıyaman cendere köprüsü hikayesi