+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Çoruh nehri nereden geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Çoruh nehri nereden geçer
  Çoruh Nehri

  Çoruh Irmağı.jpg


  Çoruh Irmağı, Erzurum’un kuzeyinde, Erzincan İli sınırlarında bulunan Mescid Dağı‘nın batı yamaçlarından doğar. Erzurum’dan önce batıya akarak Gümüşhane il sınırlarına girer.. Bayburt Ovası’nda Hart Çayı ile karıştıktan sonra keskin bir dirsek yaparak doğuya döner. Pazaryolu ve İspir’den geçen Çoruh daha sonra Yusufeli ve Artvin’den geçerek Borçka yakınlarındaki Muratlı Kasabası’ından Gürcistan’a girer. Çoruh Irmağı, Türkiye topraklarında bir oluğu andıran vadi tabanından 442 km mesafe kat ederek Gürcistan sınırlarına girer. Çoruh, Gürcistan topraklarında 24 km yol aldıktan sonra Batum’un güneyinde Karadeniz’e dökülür.

  Çoruh Irmağı, Lori Çayı, Aksu Çayı, Oltu Çayı, Tortum Çayı, Şavşat suyu gibi pek çok çay ve dere ile beslenir. Kaçkar Dağları’nın güneye bakan yamaçlarından akan dereler ve çaylar Çoruh Irmağı’na karışırlar.

  Çoruh Irmağı, 20.000 km² lik bir havzaya sahiptir. Çoruh, Doğu Karadeniz’in en önemli ve en büyük akarsuyudur.

  Çoruh’un suyu yazın azalır; kar sularının erimesi ve yağmurların başlamasıyla ilkbahar aylarında en yüksek debisine ulaşır. Yapılan ölçümlere göre Çoruh’un anlık ortalama debisi 202 m³ tür. En yüksek debi, 2.431 m³; en az debi ise 39³ olarak ölçülmüştür.

  Çoruh Irmağı’nı gören Evliya Çelebi, Çoruh’a; “ Cui Ruh” (Ruh Irmağı) www.alasayvan.net demiştir.

  Dünyanın en hızlı akan ırmaklarından birisi olan ve her zaman coşkun akan Çoruh Irmağı üzerinde taşımacılık yapılamamaktadır. Çoruh’un bazı noktalarında rafting yapılmaktadır. Çoruh, rafting sporu için Türkiye’deki zorluk derecesi en yüksek olan ırmaktır.

  Çoruh Irmağı’nda Sazan Kefal gibi tatlı su balıkları yaşar.


 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Çoruh nehri dünyanın en derin ve en hızlı akan nehirlerinden biridir.Çoruh nehrinde birkaç balık türü vardır. Bu balık türleri sezan ve kefal türleridir. Çoruh Nehri Karadeniz Bölgesinin Doğusunda yer almaktadır.
+ Yorum Gönder


çoruh nehri nerede,  çoruh nehri nereden geçer,  coruh nehri,  çoruh nerede,  çoruh nehri nerededir,  çoruh nehri nereden doğar