+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Sakız ağacı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Sakız ağacı hakkında bilgi

  Sakız Ağacı Hakkında Genel Bilgiler


  sakız ağacı.jpg

  Sakız ağacı hakkında bilgi1.jpg

  Sakız ağacı hakkında bilgi2.jpg

  Sakız bitkisi; Sakız Adası ve Çeşme yöresinde doğal olarak yaşayan ve reçinesinden yararlanılan bir bitkidir. Sakız bitkisi; 4-5 m. boyda herdem yeşil ağaçcık veya www.alasayvan.net çalı şeklindedir. Dişi ve erkek çiçekler ayrı bitkiler üzerindedir Erkek bitkilerin sakız randımanı disilerden fazladır. Tek veya üç-dört gövde üzerinde terbiye edilir. Dekoratif görünümü ve hoş kokusu nedeni ile bahçe düzenlemesinde de kullanılabilir.

  Herdem yeşil olması ve toprağı örtmesi nedeni ile toprak erozyonunu da önlemektedir. Kökler 20-25 metre derinliğe kadar uzanabilir. Bu nedenle kuraklığa dayanıklılığı incir ve zeytinden daha iyidir.

  Arazi yangını gibi kötü koşullarda bile kısa sürede kendini yeniler. Kıyı bölgelerinde tuza dayanıklıdır Yavaş gelişir ve 100 yıldan fazla yaşar 5 yaşından itibaren sakız salgılar. 15 yaşından itibaren bitki başına 1-2 kilo sakız verir. Bir kilo sakızın fiyatı kalitesine göre 60-100 Dolar civarındadır.

  Çiftçiler Bitkiyi Nasıl Üretebilir?
  Çiftçiler bitkiyi tohumla çelikle ve aşı ile üretebilirler.
  Tohumdan fidan yetiştirmenin sakıncası sakız randımanı düşük dişi bitkilerin de meydana gelmesidir Çelikle üretim yeşil ve odunsu çelik şeklinde yapılabilir. Çitlenbik veya dişi sakız üzerine aşılanabilir. Aşılama; göz ve kalem aşı şeklinde uygulanır.

  Doğadaki Sakız Bitkisinden Nasıl Yararlanılabilir?
  Çalı şeklinde ve toprak yüzeyine yatmaya eğilimli bitkilerin etek kısmı açılarak üçdört gövde üzerinde ağaçcık gibi terbiye edilir.

  Bakım Işleri Nelerdir?
  Kapama bahçe tesisinde 4-5 m. sıra arası ve sıra üzeri mesafeyle dikim www.alasayvan.net yapmalıdır. Tek sıralı sınır dikiminde ise 3-4 m aralık yeterlidir.
  Sakız bitkisinde budama oldukça önemlidir. Zamansız budamalar elde edîlen sakız miktarını azaltmaktadır. Her yıl 15 Haziran'dan itibaren hafif budamalar yapılarak gövde açılmalı ve güneş ışınlarının girmesi sağlanmalıdır. Gerektiğinde toprak analizi sonucuna göre hayvan gübresi yanında ticari gübreler de kullanılabilir.

  Ne Zaman ve Nasıl Çizilir?
  Çeşme yöresinde ağaç gövdeleri 15 Haziran'da çizilmeye başlanır. Genç ve ince kabuklu gövde; ucu inceltilmiş tornavida ile çizilir çizikler fazla derin olmamalı (odun kısmına geçmeden kabukta yapılır) 10-15 cm aralıklarla ve 4-5 cm uzunlukta yapılmalıdır. Yaşlı ve kalın kabuklu gövdenin Çizilmesi; normal tornavida ile kabuk hafifçe kaldırılarak yapılır. Bu işlem Ekim ayına kadar bir-iki ay ara ile iki kez tekrarlanır. Ikinci cizimler çapraz yapılır .

  Aşırı çizimler bitkinin erken yaşlanmasına sebep olur. Gövde uygun bir şekilde çizildiğinde reçine kıvamında bir sıvı akar. Bu madde pıhtılaştığında sakız elde edilir. Başlangıçta donuk yeşil renkte olan sakız recinesi daha sonra sarı renk alır.

  Çizim öncesi ağacın dibi taç izdüşümü içi düzeltilerek temizlenir ve zemin kireçli beyaz toprakla örtülür. Beyaz zemine dökülen sakız damlaları elle veya süpürge ile toplanır. Çiziklerdeki donmuş reçine ise özel spatula ile hasat edilir

  Toplanan Sakızlar Nasıl Temizlenir?
  Hasat edilen sakız; toz toprak taş gibi yabancı maddelerden temizlenir Sonra sakızlar işine sabun tozu konmuş olan soğuk suda çalkalanır. Temiz suda durulanarak bez üzerine kurutulmak üzere serilir Kuruyan sakızların üzerine yapışmış olan yabancı maddeler ufak çakı yardımı i!e temizlenir Temizleme sonrası iriliklerine göre sakız damlaları boylarına ayrılır.

  Çoğu zaman; üretilen 100 gram sakızın 11 gramı Pitta 27 gramı Iri Gözyaşı 62 gramı da Ufak Gözyaşı olmaktadır Elde edilen sakız kalitesinin korunması için eksi 20 C'da muhafaza edilmelidir.

  Sakız Nerelerde Kullanılmaktadır?
  Sakız yüzlerce yıldır sakız reçinesi ve sakız yağı şeklinde ilaç kozmetik boya gıda ve içki sanayinde kullanılmaktadır 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Sakız Ağacı, Batı ve Güney Anadoluda yetişir ve Akdeniz Bölgesinin doğal bir bitkisidir. Nisan ve Mayıs ayları arasında çiçek verir, sık dallı ve çalı şeklindedir ağaç, ayrıca kışın da yapraklarını dökmez. Meyveleri ufak siyah yada kırmızı renktedir.
+ Yorum Gönder


beyaz sakız ağacı,  sakız ağacı yetiştiriciliği,  SAKIZ AĞACI BİLGİ