+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Tahtalı dağı nerede Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Tahtalı dağı nerede

  Tahtalı Dağı

  Tahtalı dağı nered.jpg  Tahtalı Dağları Orta Toroslar'da bulanan bir sıradağdır. Büyük çoğunluğu Kayseri, Adana ve Sivas illerinde yer alır, kuzey kısmının ufak bir bölümü de Sivas ilinde www.alasayvan.net bulunur. Seyhan Nehri'nin Zamantı ve Göksu kolları arasında uzanan dağların tümüne denir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağların üzerinde, Koç Dağı, Soğanlı Dağı, Beydağı, Alaylı Dağı, Bakır Dağı gibi doruklar sıralanır.

  Tahtalı Dağları'nın uzunlugu 170 km, genişliği ise 50 km kadardır. Orta Torosların uzantısı olan ve Adana'nın Tufanbeyli ilçesi yakınlarında en yüksek noktasına 3075 metre ile Bey Dağı'nda ulaşan bu sıradağın pek çok noktası 2500 metrenin üzerindedir.

  Tahtalı Dağları Seyhan ve Ceyhan vadileri arasında uzanan Binboğa Dağları'yla birlikte eskiden antitoros denilen dağların bir koludur. Dağlar güneye doğru vadilerle www.alasayvan.net parçalanmış ve geçilmez bir görünüş almıştır. Kuzeydoğuda hemen hemen çıplak olan bu dağlar güneye doğru daha ormanlık bir bitki örtüsüyle kaplıdır.


 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Tahtalı Dağının Güneye bakan yamaçları tamamen kayalıktır. Tahtalı kayanın genişliği 50 km, uzunluğu ise 170 km kadardır. Tahtalı Dağın saymakla bitmeyen hizmetleri vardır. Nisan ayında güllü otu bulunur.
+ Yorum Gönder