+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Susurluk ırmağında hangi baraj vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Susurluk ırmağında hangi baraj vardır

  Susurluk Çayı

  susurluk ırmağı1.jpg  Simav Çayı diğer adıyla Susurluk Çayı, kaynağını Simav yakınlarındaki Şaphane Dağları’ndan alır. Çaysimav,Beciler, Yeniköy kasabalarından geçerek Sındırgı Barajına dökülür.Oldukça büyük olan Sındırgı Baraj’ında (Çaygören barajı) ve çay’da birçok balık türü yaşar..Balık çeşitleri olarak ,Sazan,baraj balıgı,Sarı balık,mercan balıgı,akça balık,ak balık,,kaya balığı çeşitleri oldukça yogun olarak bulunur.ayrıca çay ekili alanların sulanmasında Barajdan yararlanılır.

  Çaygören Barajı, Balıkesir (il)’inde, Simav Çayı üzerinde, sulama ve taşkın kontrolü amacı ile 1965 – 1968 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.412.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 52,50 m, normal su kotunda göl hacmi 130.00 hm3, normal su kotunda göl alanı 7,25 km2′dir. 17.208 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.
  Sındırgı’dan sonra Balıkesir’e doğru yoluna devam eden çay, Bigadiç İlçesinden devam ederek, Balıkesir yakınlarında Ovabayındır denen köyde bulunan Regülatör’e ulaşır ve ordan devam ederek Kepsut ilçesine ve nihayetinde Susurluk’a ulaşır.
  Susurluk ovası’nda kuzeye yönelir ve en son Karacabey’den geçerek Marmara Denizi’ne dökülür. Başlıca kolları; Nilüfer Çayı, Mustafakemalpaşa Çayı ve Kocaçaydır. Akarsuyun yatak eğimi az olduğundan akış hızı yavaştır.


 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Marmara denizine dökülen Susurluk Çayı, kaynağını Simav yakınlarında ki Şaphane dağlarından alır. Bu Çay Marmara denizine dökülen en büyük Irmaktır ve başlıca kolları Nilüfer Çayı ve Kocaçaydır. Rejimi az olduğu için Hızı yavaştır.
+ Yorum Gönder


susurluk nehri,  susurluk çayı,  susurluk barajları,  susurluk baraj,  susurluk barajı,  susurluk üzerindeki