+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyenin jeopolitik 7 özelliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiyenin jeopolitik 7 özelliği
  Türkiyenin Jeopolitik 7 Özelliği


  -Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirlerine en çok yaklaştığı bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle Asya ve Avrupa arasında önemli bir köprü görevi görür.

  -Türkiye, dünyanın en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Orta Doğu'ya çok yakındır. Petrol halen dünyadaki en önemli enerji kaynaklarının başında gelmekte ve birçok savaş petrol yüzünden yapılmaktadır.


  Türkiyenin jeopolitik 7 özelliği.jpg  -Türkiye Çanakkale ve İstanbul Boğazlarına hakimdir. Karadeniz, Akdeniz arasındaki su yolu Türkiye'nin kontrolündedir.

  -Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili ve ılıman bir iklime sahip olması zengin tarım üretimine imkan sağlamaktadır. Ayrıca maden zenginliği bulunan bir ülkedir. Mesela geleceğin madeni olarak adlandırılan bor madeninin dünyada en büyük rezervi Türkiye'de bulunmaktadır.

  -Türkiye, dünyada savaşların eksik olmadığı Irak, Orta Doğu, Balkanlar gibi bölgelere de çok yakındır. Ayrıca stratejik maddelere sahip Orta Asya'ya da çok yakındır. Bu durum, ülkemizi dünya güç dengesinde çok önemli bir konuma getirmektedir.


  Türkiye'nin jeopolitik konumunun çok önemli olması ülkemize yönelik tehditlerin de artmasına yol açmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye ister yer altı zenginlikleri olsun, ister doğal güzelikleri, vede tarihi yerleriyle harika bir ülke. Böyle özeliklere sahip bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız.
+ Yorum Gönder


türkiyenin jeopolitik konumu,  türkiyenin jeopolitik önemi,  türkiyenin jeopolitiği