+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyede volkanizma ve etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiyede volkanizma ve etkileri
  Türkiyede Volkanizma Hakkında Bilgi  Yer kürenin derinliklerinde mağma eriyik halde bulunur. Mağma katı haldeki yer kabuğu tarafından tamamen kapatılmıştır.Yerin derinliklerindeki mağmanın yeryüzünde veya yeryüzüne yakın derinliklerdeki faaliyetlerine volkanizma denir. Bu tür faaliyetler daha çok yer kabuğunun kırıklı bir yapıya sahip olduğu yerlerde ( fay hatları boyunca )oluşmaktadır.
  Volkanizma sırasında mağma katı sıvı ve gaz halinde yer yüzüne çıkar. Çıkan sıvı maddelere lav katı maddelere tüf denir. Gazların çoğu ise su buharıdır.

  Volkanizma ile çıkan malzemeler çıktığı yerde birikerek volkan konilerini oluşturur.

  Lavların akıcılığı az ise yüzeye çıktıktan hemen sonra katılaşarak dikey istikamette yükseltisi fazla olan volkan dağları oluşur. Bunlara kalkan volkanları denir. ör: Ağrı dağı

  Volkan konilerinin tepesinde bulunan çukurluğa kraterdenir.

  Bazı yanardağlarda ana koni üzerinde oluşmuş yan koniler de olabilir. Bunlara parazit koni denir. Ör: Erciyes dağı Volkanik patlamalarla bazı volkanların tepe kısmı uçarak çok büyük çanak oluşur. Bu çanaklara kaldera denir. Ör: Nemrut dağı (1441 yılında ikinci kez patlamıştır.)Gaz patlaması sonucunda Maar çukurları oluşur.(Meke tuzlası ve Acıgöl birer Maar’dır.)


  Volkanizmanın Etkileri

  · Tek dağlar oluşur.

  · Volkanik alanlar maden bakımından zengin olur.

  · Topraklar verimli olduğundan nüfus bu alanlarda fazladır.

  · Volkanların çevreleri verimli tarım arazileridir.


  Yeryüzündeki yanardağların önemli bir kısmı sönmüş bir haldedir. Buna rağmen faal olan volkanların sayısı 500’e yakındır. Faal volkanların önemli bir kısmı Büyük okyanus ve çevresinde toplanmıştır. Çünkü buralarda kıvrılma ve kırılmaların meydana geldiği genç kuşaklardır. Bu nedenle Büyük Okyanus çevresine Pasifik ateş çemberi denilmektedir.


  Yeryüzündeki Başlıca Volkanik Bölgeler

  1)Atlas Okyanusunun orta kesimi

  2)Akdeniz ve çevresi

  3)Doğu Afrika

  4)Büyük Okyanus çevresi (en fazla bu bölgede görülmektedir. Bu sebeple buraya Pasifik Ateş Çemberi denir.)


  Türkiye’deki Başlıca Volkanik Dağlar


  · Doğu Anadolu Bölgesindekiler: Ağrı Tendürek Süphan Nemrut.

  · İç Anadolu Bölgesi: Erciyes Hasan dağı Melendiz dağı Karadağ Karacadağ
  · Akdeniz Bölgesi: Hassa ve çevresi (Hatay)

  · G.D Anadolu Bölgesi: Karacadağ

  · Ege Bölgesi: Kula volkanları (En genç volkanik şekiller)
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Volkanizma magmanın yerin derinliklerinden sıcak lav küllerinin hareket ederek yer yüzüne çıkması veya yer yüzüne yakın derinliklere kadar gelerek soğuması olayına nedir.Yeryüzünde ki başlıca volkanik bölgeler Büyük Okyanus çevresi en fazla bu bölgede görülmektedir. Bu nedenle buraya Pasifik Ateş Çemberi de denir.Atlas Okyanusunun orta kesimi,Akdeniz ve çevresi Doğu Afrika.volkanik patlamaların olumlu ve olumsuz yönleri de vardır. Tabi olumsuz yönler daha fazladır.Olumlu yönü volkanik yer şekilleri oluşur.olumsuz yönleri ise ve en önemlisi buzulların erimesine neden olarak sel felaketlerine,okyanus sularının tuzluluk oranını değişmesine yol açar.diğer olumsuz yönleri canlıların yaşam şartlarını,can ve mal kaybına,deprem ve tsunami,çeşitli maden ve minerallerin oluşmasına neden olur.
+ Yorum Gönder


türkiyede volkanizma ve etkileri,  volkanların olumsuz etkileri,  volkanizma türkiyede nerelerde görülür,  parazit koni daglar