+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Sularımızdan Sürekli Yararlanabilmek İçin Neler Yapılmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sularımızdan Sürekli Yararlanabilmek İçin Neler Yapılmalı

  Nasıl Su Tasarrufu Yapmalıyız ?  Su kaynaklarında azalma meydana geldiğinde insanların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar suyun temini mümkün olamaz. Eğer nehirlerdeki sular sulamaya yönlendirilecek olursa akıntı seviyesi düşecektir. Rezervuarlarda bulunan ve zaten düşük seviyedeki sular da giderek azalacak ve belki de yetmeyecektir. Nehirler, göller ve rezervuarlardaki su seviyesinin düşmesi, suya bağlı yaşam sürdüren balıklar ve diğer canlılar için de büyük sorunlar yaratacaktır.

  Suyun ihtiyacın çok altında olduğu dönemlerde, örneğin bir kuraklık sırasında, bütün su kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek şekilde bir su dengesi kurmak oldukça zordur. Yerel ya da merkezi kuruluşlar suyun nasıl kullanılması gerektiği ve ekonomik ve çevresel sorunları azaltacak uygulamalar konusunda etkili çözümler sunmalıdırlar. Şiddetli bir kuraklık sırasında su kullanıcıları ortak hareket etmeli ve sınırlı miktardaki suyu hem kendileri hem de balıklar, vahşi yaşam, tarım ve endüstrinin acil ihtiyaçları için tasarruf etmelidirler.  Su kaynaklarının yönetiminde su tasarrufu çok önemlidir ( Moreland,1993 ). Bir kişinin tasarruf ettiği miktardaki su, bir diğeri için hayati önem taşıyabilir. Sulama yöntemleri değiştirilmeli ve daha az suya ihtiyaç duyan bitkiler ekilmelidir. Şehirler ve kasabalar suyu paylaşabilir, fabrikalar üretim metotlarını değiştirebilir ve bireyler tüketimi azaltmak için su tasarrufuna gidebilirler. Herkes su kullanımını azaltırsa, paylaşılacak su miktarı da artacaktır.  Su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetiminin yapılabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken maddeleri şöyle sıralayabiliriz ( EPA, 1999 ):  Mümkün olan kaynakların belirlenmesi Taleplerin belirlenmesi Kaynaklardaki mümkün olabilecek azalmanın belirlenmesi Potansiyel hadiselerde yönetim ölçütünün belirlenmesi Kullanıcı ve halk duyarlılığı Gerekli yasal düzenlemelerin, kuralların ve prosedürlerin hazırlanması Yönetim planı
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bir çoğumuz su tasarrufu için elimizden geleni yapıyoruz. Benimde aklımda olanları size kısaca sunmak isterim. Yağmurun yağması sırasında dışarı bir leğen koyarak su elde edersiniz tabi bu suyu bitkiler için kullanmalısınız. Bir diğer tasarruf şekli ise evinizde akan muslukları tamir etmeniz veya onları gereksiz yere açık bırakmamanız dır.
+ Yorum Gönder