+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyedeki Tek Dağlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiyedeki Tek Dağlar
  Türkiyedeki Tek Dağlar


  Bu tipe giren dağlar genelde ülkemizin iç bölgelerinde dikkati çekerler. Bu dağların teşekküllerinde volkanizma olayları kadar epirojenik hareketler sonucunda kütlesel yükselmeler ile ortaya çıkanlar yanında ayrıca aşınmaya direnç gösteren eski temele ait kayaçların yükseltilerini korumaları neticesinde görülen kütleleri de sayabiliriz.
  t-rkiyedeki-tek-da-lar.jpg

  Bunlar içinde çatlaklar boyunca mağmanın yüzeye çıkması neticesinde ortaya çıkan volkaniklere örnek olarak İç Anadolu'nun Güneybatısındaki Erciyes, Melendiz, Hasandağı ile Doğu Anadolu Bölgemizde dikkati çeken Tendürek, Süphan, Büyük ve Küçük Ağrı ile Nemrut Dağları sayılabilir. Ülkemizde volkanik yapıda olmayan başlıca tekdağlar ise İç Anadolu'da Kuzey kesimde Elmadağ, İdris Dağı, İçbatı Anadolu eşiği üzerindeki Türkmen dağı, Akdağ, Simav Dağı ile Uludağ, Şaphane, Murat, Honaz Dağları ve Marmara Bölgesinin Güneybatı kesimindeki Kazdağı olarak belirlenir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye de bulunan tek dağlar yani bu özellikte ki dağlar giren dağlar genelde ülkemizin iç bölgelerinde bulunmaktadırlşar. bu tip dağlarda yani tek dağlarda volkanizma olayları görülmektedir. bun un dışın da bu dağlar da epirojenik hareketler sonucunda kütlesel yükselmeler de görülmektedir.
+ Yorum Gönder