+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Güney Marmara Kaplıcaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güney Marmara Kaplıcaları
  Güney Marmara Kaplıcaları kısaca 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Marmara bölgesindeki kaplıca ve termaller

  Marmara bölgesinde bolu, bursa ve yalova yörelerinde doğal su kaynakları bulunuyor.

  yalova kaplıcaları, bolu kaplıcaları birçoğumuzun küçüklükten beri aşina olduğu kaplıcalar

  aşağıda bu kaplıcaların hangi hastalıklara iyi geldiklerini, ulaşım bilgilerini, bulundukları bölgenin iklim şartlarını bütün detaylarıyla bulabilirsiniz.

  balıkesir-gönen termal turizm merkezi

  gönen termal

  konumu: marmara bölgesinde, balıkesir iline bağlı gönen ilçesinin derhal yanısıra, gönen çayı kenarındadır.

  yararlanma biçimleri: içme ve banyo kürleri

  tedavi ettiği hastalıklar: içme kürleri, karaciğer, safra yolları, böbrek işlevlerini iyileştirir, banyo kürleri roma- tizma, kırık sekelleri, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsakların ağrılı, spastik iltihapları (colitisler), damar sertliği, nörolojik ve vasküler komplikasyon sekelleleri ve nekahat dönemlerinde etkilidir.

  bolu karacasu termal turizm merkezi

  bolu termal

  konumu: turizm merkezi, batı karadeniz bölgesinde'ki bolu iline bağlı karacasu belediye sınırları içerisinde bulunmaktadır. turizm merkezi, karacasu beldesinin yerleşik dokusu içerisinde yer almakta olup, bolu kent merkezine 5 km. mesafededir.

  iklimi: bolu ili iklim özellikleri açısından kara ve deniz iklimi arasında yer almaktadır. ancak, yöre iklimi iç anadolu'nun iklim özelliklerine yakınlaşmaktadır.

  bursa çekirge termal turizm merkezi

  konumu: marmara bölgesi'nde, bursa ilinin çekirge mevkiindedir.  yararlanma şekilleri: içme ve banyo kürleri

  tedavi ettiği hastalıklar: banyo kürleri romatizmal sendromlar, hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıkları, bronşiektazıler; içme - banyo kompoze kürleri karaciğer, safra yolları, hafif diabet, kriz devrelerinin dışında gut hastalığı, kanda fazla oranda yağ birikintileri görülen şişmanlıklarda etkilidir.

  bursa inegöl-oylat termal turizm merkezi

  konumu: marmara bölgesi'nde, bursa iline bağlı inegöl ilçesinin 27 km. güneyindedir.

  yararlanma şekilleri: içme ve banyo kürleri

  tedavi ettiği hastalıklar: içme kürleri, diürez kürlerde ve şişmanlıkta etkilidir, banyo kürlerinin sedatif özelliklerinden yararlanılır.

  çanakkale/ezine-kestanbol termal turizm merkezi

  konumu: marmara bölgesinde, çanakkale iline bağlı ezine ilçesine 15 km. marmara denizi'ne ise 2 km. uzaklıktadır. yararlanma biçimleri: banyo, çamur banyosu, inhalasyon, serpinti kürleri

  tedavi ettiği hastalıklar: iltihaplı kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik tüberkülozları, ufak çocuklardaki lenf bezleri şişkinlikleri, üst teneffüs yollarının spazmodik astmatiform sendrom- ları ve serpinti (serosol) tarzında ve antibiyotikler yaparak üst teneffüs yolları ve akciğer hastalıklarında etkilidir.

  yalova termal turizm merkezi

  yalova termal

  konumu: marmara bölgesi'nde, yalova ilinin 11 km. batısında, ormanlık bir boğaz içindedir.

  yararlanma şekilleri: banyo ve içme kürleri

  tedavi ettiği hastalıklar: banyo kürleri romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları içme ve banyo kürleri diabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıkları, kanda biriken kolesterin, lipid gibi yağ cisimlerinin temizlenmesi ve asit ürik birikiminin idrar yoluyla itrahinda etkilidir.
+ Yorum Gönder