+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Paraşüt Turizmi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Paraşüt Turizmi Hakkında Bilgi

  Paraşüt Turizmi Hakkında Bilgi

  Paraşüt genç-yaşlı dinlemeden herkesin ilgisini çeken bir heyecan sporu. Risk oranı 80.000de bir olunca kimileri için denemeye değer spor.

  Paraşütün sadece sporda değil, uzay peyklerinin inişlerinde, uçakların ve silahların hız zaltmasında kullanılıyor. Paraşüt insanoğlunun ilk uçuş denemeleri ile eş zamanlı bir buluş.

  İlk deneme, MS 852de Endülüs’te gerçekleşmiş. Armen Firman kendisini bir kuleden yaptığı paraşüt benzeri şeyle atmış, sonuç yalnızca bir kaç küçük yara bere. 1178de ise, Sıraceddin isminde bir kişi İstanbul’da benzeri bir deneme yapmış ama o Firman kadar şanslı değil ve ne yazık ki bu deneme onun ölümüne sebep olmuş.
  parat1.png

  1485te ise Leonardo Da Vinci, paraşüt benzeri bir uçma gereçi tasarlamış. 1600de ise Hazerfen Ahmet Çelebi paraşütün yapabileceğinden öteye geçmiş ve yaptığı kanatlarla Galata’dan Üsküdar’a uçarak 6 kilometre kat etmiş ve 5 dakika havada kalmayı başarmış.

  Bugünkü anlamında ilk paraşüt 1783de Sébastien Lenormand tarafından Fransa’da denenmiş. İlk askeri amaçlı paraşüt denemesi ise 1912de Amerikan ordusu’nda yapılmış.Bu denemden bir yıl sonra ise Georgia Broadwick paraşütle atlayarak tarihe “paraşütle atlayan ilk kadın” olarak geçmiş.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Yamaç paraşütü normal paraşüt uçuşu gibi bir uçaktan atlamak yerine normal yüksek bir tepeden atlama sporudur ve genelde en çok tercih edilen spor türüdür. Sporcu yüksek bir tepeye çıkar ve koşmaya başlar o koşarken paraşüt hava ile dolar ve uçmaya başlar.
+ Yorum Gönder