+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Yamaç Paraşütü Kalkışı Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yamaç Paraşütü Kalkışı Hakkında

  Yamaç Paraşütü Kalkışı


  Kontroller: Rüzgar önden gelmelidir. Baslangıçta en fazla 30° yandan gelebilir. Tecrübeli pilotlar için 90° olabilir. Son kontroller yapılmalıdır. Kopuk olup olmadıkları, taşlara takılmadıkları kontrol edilir. Kontrol iplerinin en altta ve açık olduğuna bakılır. Kask takılır ve harnesse girilir. harnessde önce bacak kolonları sonra göğüs kolonları takılır. Bacak kolonları fazla sıkılmaz oturmak için hafif boşluk bırakılır. Kanadın tam ortasında durulur. Genellikle kanatta orta bölümü belirten bir yazı veya işaret bulunur. Kollar yana açılır. Elin içinde kumanda iplerinin bulunduğu halka ve ön kolon olmalıdır.

  Yamaç Paraşütü Kalkışı.png

  Diğer kolonlar omuzda olmalıdır. Bu pozisyonda koşmaya başlanır. Dikkat edilmesi gereken, kolonların kollar ile değil göğüs gücüyle itilmesidir. Kanat tam tepeye geldiğinde ön kolonlar bırakılır, böylece elde sadece kumanda ipleri kalır. Kalkış için koşarken kanadın yana doğru eğilmesi halinde, eğik olan tarafa koşulur ve kanat düzeltilir. Ancak kanat düzeldikten sonra koşmaya devam edilir. Bu hususa çok dikkat edin. Koşma çok önemlidir. Havalanıldığı andan itibaren koşu durdurulmaz ve havadayken bile devam edilir. Kalkışta en fazla zorlanacağınız kısım koşma olayıdır. Havalandıktan sonra koşmayı bırakıp harnesse oturmak en sık yapılan hatalardan biridir. Bu hata yaralanmalar veya harnesse zarar gelmesine sebep olur.

  Ancak tümüyle havalandıktan sonra harnesse oturulur ve paraşüt kumanda etmeye başlanır. Kanatlar kumanda iplerini çektiğiniz yöne doğru döner. Kalkışta ve inişte rüzgarı öne almak zorunda olmanıza rağmen havadayken rüzgarın yönü önemli değildir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Türkiyede son yıllarda en çok tercih edilen spor faaliyetinde biridir. Diğer paraşüt atışları gibi bir uçakdan atlamaya gerek yok sadece yüksek bir tepeden atlamak gerek ve bu paraşüt hava ile dolmalıdır bu yüzden sporu yapacak kişi önce tepede koşar paraşüt hava ile dolunca havalanır.
+ Yorum Gönder