+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Planör sporu hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Planör sporu hakkında bilgi

  Planör sporu hakkında bilgi


  Planör, havada belli bir irtifaya geldiğinde çekici halattan pilotu tarafından ayrılır ve serbest uçuşuna başlar.

  Görünüşü ve kumandalarının işlevleri diğer motorlu uçaklarda olduğu gibidir. Ancak hava koşulları daha fazla önem taşımaktadır.Planör, motorsuz olduğundan özel bir kanat tasarımı vardır. Kanat profillerinin özel dizaynı, kanatların büyük ve geniş olması planöre büyük bir kaldırma kuvveti kazandırır. Planörün havada kalışı ve ilerlemesi hava fileleri ile sağlanır. Planörün ileri gidişi pozisyonunda oluşan hava fileleri kanat üstü profil kesiti sayesinde kanat üstünde türbilans oluşturur, yine kanat altı profil kesiti nedeniyle hava fileleri kanat altında kaldırıcı kuvvet meydana getirirler. Böylelikle havada kalma ve ilerleme sağlanır, çok kısa mesafede iniş kalkış yapabililir.

  Planör sporu hakkında bilgi.png
  Planörün kokpiti tek veya çift kişilik olabilir. Kokpitde planörün dikey esende hareket etmesini sağlayacak pedal, yine yatay eksende yatış olayını sağlayacak lövye bulunmaktadır. Bunların dışında planörün hızını değiştirecek tali uçuş kumandaları bulunmaktadır. Planörde yer ile planör arası kominikasyonu sağlayacak telsiz de bulunmaktadır

  Dünyada ilk planörün mucidinin 1886 yılında bir deneme uçuşu esnasında düşerek ölen Otto LİLİENTAL olduğu bilinmektedir. Bugün planörcülük Avrupa ve Dünyada sevilerek yapılan hava sporlarının başında gelmektedir. Türkiyede de en eski hava sporlarından olup, Planör Uçuş Okulu 1935 yılında açılmıştır.
 2. Zarafet
  Üye

  Havalanan planör süzülme kabiliyetiyle havada uçuşunu sürdürür. Yelken uçuşunda olduğu gibi basınç farklılıkları nedeni ile meydana gelen dikey hava akımları yukarıya doğru yükselirler. Uçuş eğitimi 2 sahfadan oluşuyor.
+ Yorum Gönder