+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda İda kaz dağının eteklerinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İda kaz dağının eteklerinde
  İda kaz dağının eteklerinde


  Kaz ( İda ) Dağları, Edremit, Altınoluk, Akçay, Güre yörelerinin hazırlanmasındaki katkılarından dolayı Sayın Erinç Ersöz’e ve Mesut Mahmutoğulları’na teşekkürlerimizle.

  Efsaneleri ile ünlü Kaz Dağlarına çıkarken birbirinden güzel şelaleler ve göletler göreceksiniz. Jakuzi tesirli şelalelerin altında yıkanıp dinçleşmek isterseniz mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Buz gibi sularıyla sütüven şelalesi en çok rağbet gören yerlerin başında geliyor.

  Akçay

  İDA’DA DÜNYANIN İLK GÜZELLİK KRALİÇESİ SEÇİMİ

  Kral Priamos’un bir kuşkuyla dağda ölüme terkettiği oğlu Paris bir ana ayı tarafından emzirilerek kurtarılır, büyüyüp yaman ve güzel bir delikanlı olur.

  Bir gün güzeller güzeli tanrıçalar Hera, Athena ve Aphrodite arasında kimin en güzel olduğu konusunda kavga çıkar. Kavgayı çözümlemek üzere Zeus Paris’i görevlendirir. Paris birbirinden güzel üç kadın arasında seçimi nasıl yapıp, elmayı kime vereceğini düşünürken belki de dünyanın ilk rüşvetlerinden biri de devreye girer: Hera, Asya ve Avrupa krallığını; Athena savaşta dünyanın en büyük yiğidi olmayı ve insanüstü bir aklı vadederler. Aphrodite ise “Benden sana en güzel kadının sevgisi” der. Paris krallığı, kahramanlığı bir yana itip sevgiyi seçer ve Aphrodit’e uzatır elmayı. Böylece dünyanın ilk güzellik kraliçesi seçimi sonuçlanır.

  BİR TÜRKMEN EFSANESİ: SARIKIZ’IN ÖYKÜSÜ

  Bu da bir Türkmen söylencesi. Bütün söylenceler gibi farklı farklı anlatılıyor. Biz birini aktaralım:

  Dağlarda kendisi koyun, kızı da kaz çobanlığı yapan bir garip adem yaşlanır ve kızını bir aileye emanet ederek hacca gider. Hac dönüşü kızı hakkında çekemeyenlerin dedikodularını duyar. Baba kızını canına kıymak için dağa götürür. Yolda köylüler hakaret edince kız “Suyunuz soğuk, kızınız kavruk” olsun diye ilenir. Tepeye çıkarlar. Baba abdest almak için su ister kızından, kızın verdiği su tuzludur. Dağın tepesinden uzanıp denizden doldurmuştur tası. Baba kızının erdiğini anlar, çok üzülür, pişman olur. O sırada dağın üstüne kocaman kara bulutlar çöker. Bulutlar kalktıktan sonra gelen çobanlar babayı ve kızı ölmüş bulurlar. Babanın öldüğü yere Baba Dağı, kızının öldüğü yere Sarıkız Tepesi derler ve türbe yaparlar. Türkmenler halen Sarıkız Tepesi’ne gidip kurban keserler, adak adarlar.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Çanakkale ile Balıkesir illeri arasında yer alan Kaz dağı, Edremit körfezinin kuzeyindedir. Kaz dağının etrafı oldukça ormanlıktır ve ayrıca buranın çevresinde yerleşim yok denecek kadar azdır. Ayrıca buraya yakın bir doğa parkı vardır.
+ Yorum Gönder