+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Kartalkaya'da, eğlenceli aktiviteler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kartalkaya'da, eğlenceli aktiviteler
  Kartalkaya'da, eğlenceli aktiviteler


  Kartalkaya, Bolu şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan bir kayak merkezidir. Kartalkaya'da iki tane otel, otellerin içinde yüzme havuzu, restoran, bar, 2 tane teleseyij ve 6 adet teleksi ile bir kayak merkezinden bekleyebileceğiniz her şeyi size sunuyor.
  Kartalkaya'da, eğlenceli aktiviteler de bulunabilir, otellerin kafelerinde sıcak bir kahve yudumlarken etrafı izleyebilir, teleseyijlerle zirveye çıkabilir, zirveden aşağıya doğru kayak yapmanın verdiği heyecan, tutku ile rüzgara karşı özgürce kayak yapabilirsiniz. Eğer kayak yapmayı bilmiyorsanız otellerde bulunan kayak hocalarından ders alabilirsiniz. Merak etmeyin çok zor bir spor değil. Biraz istek ve dikkatle kısa zamanda öğrenebilirsiniz.
  İsterseniz kayak yapmak yerine Kartalkaya'nın güzelliklerinin tadını yaşamak, beyazın ve yeşilin her tonunu görebilmek için küçük bir keşfe çıkabilirsiniz. Yanınızda çevreyi iyi bilen birileri olursa kaybolma riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz.
  Bir adet midir, gelenek midir, bilinmez ama! kayak merkezlerinin çoğunda beyaz karların üzerinde mangal aaafi yapılır. Karların üzerinde, buz gibi havada mangalın sıcaklığı, etlerin üzerinden çıkan dumanları Galiba mangal aaafi; ne bir adet, ne de bir gelenek. Olsa olsa, yaşanması gereken, yaşandıkça aaafinize aaaif katan bir özellik olabilir.
  Kartalkaya'nın güzelliklerinden bir tanesi de daha zirveye çıkmadan Kartalkaya yolunda göreceğiniz manzara olacaktır. Bolu sapağının girişinden Kartalkaya tabelalarından sonra, yukarıya doğru ilerlediğinizde Kartalkaya yolu, güzelliklere açılan bir kapı gibi serilecek önünüze. Kartalkaya yolu virajlı ve dik bir yoldur. Sapağın yaklaşık 18 kilometre ilerisinde "Sarıalan Ovasına" yaklaştığınızda ovanın karşısında göreceğiniz göl "Saraycık Gölü dür". Yol kenarlarında bulunan restoranlarda, çevre köylerin yetiştirme çiftliklerinde yetiştirilen alabalıkların tadına bakabilirsiniz.
  Gelelim Kartalkaya yolu ticaretine bu yol üzerinde kış aylarında oluşan yoğun buzlanmalar nedeni ile araçların yolda kalma ihtimali olabilir. Merak etmeyin yalnız değilsiniz! Çevre köylerinde bulunan yöre halkı memnuniyetle sizin yardımınıza koşacaktır, tabii ki bu memnuniyet, beraberinde sizinde bu yardımı karşılıksız bırakmamanız karşılığında oluyor.
  Bu araba kurtarma olayında, yoğun bir şekilde çevrede bulunan restoranlara davet edilebilirsiniz. Sakın geri çevirmeyin. Yaşayacağınız, alabalık aaafi için kayak aaafinizi bir iki saat erteleyebilirsiniz.


  da1ru.jpg
  Kartalkaya'ya gitmek için hangi şehirden gelirseniz gelin, mutlaka Bolu sapağından sonra Kartalkaya tabelalarından dönüş yapmanız gerekiyor.
  Eğer Ankara istikametinden geliyorsanız; Tem yolundan, Çaydört çıkışından çıkıp İstanbul-Bolu istikametine doğru ilerlediğinizde yaklaşık 4-5 kilometre sonra Kartalkaya tabelasını göreceksiniz.
  Eğer İstanbul istikametinden geliyorsanız; iki seçeneğiniz var, ancak en kolay olan yol, Abant sapağından E-5 ten devam edip Filiz Makarnaları fabrikalarından yaklaşık 5 kilometre sonra Kartalkaya tabelalarından yukarı çıkıyorsunuz.

  Kartalkaya Hakkında
  Kartalkaya Kayak Merkezinin Hikayesi
  Kartalkaya, adını yolu izi olmayan bir dağ başı ve sadece kartalların barınabileceği bir yer olmasından alıyor. Yöreyi bu günkü haliyle kayak merkezi haline gelmesine sebep olan şu anda Kartal ve Grand Kartal otellerinin sahibi olan Mazhar Muraaaaoğlu sayesinde olamuştur. Zamanında katırla ile çıkılamazken Mazhar Muraaaaoğlu Kartalkaya'ya yolu, elektriği, suyu getirmiştir. Bununla kalmayan Murezaoğlu Kartalkaya'ya 12 bin çam ekerek, dağbaşını ormana çeviriyor. Başlangıçta Bolu yöresinde adı deliye çıkıyor. Yıllar sonra ne kadar ileri görüşlü olduğu ortaya çıkar. Kartalkaya bugün sürekli bakımlı ve değişik eğimli pistleri ile her yaş ve derecedeki kayak severler için vazgeçilmez yerlerden biri haline gelmiştir.. Pistlerinin Uzunluğu 43 kilometre
  Kartalkaya'da, Kartal ve Grand Kartal otellerinin toplam uzunluğu 20 kilometreyi bulan 12 pisti , saatte 6 bin kişi kapasiteli 11 lifti bulunmaktadır.Türkiye'nin en bakımlı ve en aaaifli pistlerine sahip olan 2 bin metre alanda olan bu otellerin pistleri 2 bin 400 metreye kadar çıkıyor. Doruk Kaya'nın 23 kilometre uzunluğundaki 20 pistinde ise 8 lift çalışıyor. Böylece dağdaki toplam pist uzunluğu 43 kilometreyi, pist sayısı 32'yi ve lift sayısı 19'u buluyor. Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kartal kaya Kayak Merkezi Alp disiplini kayak ve Tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Kartalkaya Kayak Merkezinin kayılabilen alanı 1850 - 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır.Bölge yarı ılıman bir iklime sahip olup Kartalkaya Kayak Merkezi ve çevresi çam ormanlarıyla kaplıdır. Hakim rüzgar yönü batı - kuzeybatıdır. Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kartalkaya kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülmektedir. Kartalkaya, Bolu şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan bir kayak merkezidir. Kartalkaya'da otellerin içinde yüzme havuzu, restoran, bar, 2 tane teleseyij ve 6 adet teleksi ile bir kayak merkezinden bekleyebileceğiniz her şeyi size sunuyor. Kartalkaya'da, eğlenceli aktiviteler de bulunabilir, teleseyijlerle zirveye çıkabilir, zirveden aşağıya doğru kayak yapmanın verdiği heyecan, tutku ile rüzgara karşı özgürce kayak yapabilirsiniz. Eğer kayak yapmayı bilmiyorsanız otellerde bulunan kayak hocalarından ders alabilirsiniz. Merak etmeyin çok zor bir spor değil. Biraz istek ve dikkatle kısa zamanda öğrenebilirsiniz. İsterseniz kayak yapmak yerine Kartalkaya'nın güzelliklerinin tadını yaşamak, beyazın ve yeşilin her tonunu görebilmek için küçük bir keşfe çıkabilirsiniz. Yanınızda çevreyi iyi bilen birileri olursa kaybolma riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz.

  Şehir : BOLU
  Mesafe
  İstanbula : 278 km
  Ankaraya : 198 km
  Şehir Merkezine : 28 km
  En Yakın Havalimanı : Ankara Esenboğa - Atatürk Havalimanı
  Ulaşım : Ankara - Esenboğa Havalimanından otobüsle 4 saat
  : İstanbul - Atatürk Havalimanından otobüsle 6 saat.
  (İstanbuldan biz arabayla 4-5 saatte gidebiliyoruz)
  Sezon : 4 Ay (15 Aralık - 15 Nisan)
  Kar Kalınlığı : Ortalama 250cm.
  Zirve : 2200m
  Pistin Alanları : 1850m - 2200m Arasında
  Tele-TBar : 6 adet (Kartal) + 9 adet (Doruk)
  Tele-Siej : 2 adet (Kartal) + 9 adet (Doruk)
  Pist Adedi : 13

  Kartalkaya Otelleri Kartal Otel Kartalkaya
  Koru Otel Kartalkaya
  Dorukkaya Ski & Moıntain Otel Kartalkaya
  Grand Kartal Otel Kartalkaya
  Villa Neva Otel Kartalkaya
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kartalkaya, Bolunun Köroğlu dağlarında bulunan ve Türkiyenin önemli kayak merkezlerinden biridir. Buraya gittiğiniz zaman hiç bir konuda sıkıntı çekmezsiniz hem ulaşımı kolay hemde barınabileceğiniz hoş oteller mevcut.
+ Yorum Gönder


bolu kartalkaya