+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye Konaklama Rehberi Forumunda Konya Tarihi Yerler: Karatay Medresesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Konya Tarihi Yerler: Karatay Medresesi
  Konya Tarihi Yerler: Karatay Medresesi

  Taş işçiliğinin mükemmel bir örneğini sergileyen kapısıyla zihnimden asla silinmeyecek olan yapı ise Karatay Medresesi.
  Aleaddin Tepesi eteğindeki Karatay medresesi,dönemin en önemli ve ünlü eğitim kurumu olmakla birlikte,mimari düzeni,kubbesi ve zengin bezemeleriyle Türk sanatının baş yapıtlarından biri kabul ediliyor.Tek katlı,revaksız,kapalı avulu medreseler planındaki yapıyı,1251-52'de Emir Celalettin Karatay yaptırmış.
  Kesme taş, sırlı ve sırsız tuğla mermer ve çini süslemenin uyumlu beraberliğinin gözlenebildiği yapının en önemli bölümünü oluşturan avlunun kubbesi ve duvarları,tümüyle çini kaplı.Bir kısmı dökülmüş olsa da görkeminden bir şey yitirmemiş.Medresenin avlusunun sağ ve sol'undaki üç odanın birinde Celalettin Karatay'ın türbesi,diğerlerinde de Beyşehir Gölü kenarındaki Kubad-Abad Saray'ından çıkarılan duvar çinileri,çini ve cam tabaklar,Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kandiller ve alçı buluntuları sergileniyor.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Emir Celaleddin Karatay tarafından, 1251 yılında yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. Osmanlı devrinde de kullanılan medrese 19. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir.
+ Yorum Gönder