+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Aya İrini Kilisesi Hakkında - Aya İrini Kilisesi Tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Aya İrini Kilisesi Hakkında - Aya İrini Kilisesi Tarihçesi
  Aya İrini Kilisesi Hakkında Bilgi


  ayarinikilisesi2.jpg


  • Bina Tipi: Kilise
  • Yer: İstanbul, Türkiye
  • Yapım Başlama tarihi: 4. yy
  • Bitiş tarihi: -
  • Tasarım ekibi: -
  • Koordinatlar: 41°0′35″N, 28°58′52″E

  Aya İrini Kilisesi (Yunanca: Tanrısal Barış), İstanbul'da, Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda, Ayasofya'nın yakınında ve onunla çağdaş olan Bizans kilisesi ve müze.

  Tarihi
  En büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yy'ın başlarında I. Constantinus (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya'yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532'deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır.
  İmparator Jüstinianos Ayasofya'nın yanı sıra Aya İrini'yi de yeniden yaptırmıştır. 532'de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya İrini, İstanbul'un fethinden sonra Topkapı Sarayı'nı çevreleyen Sur-ı Sultani içersinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezareti'nin silah ambarı olarak kullanılmıştır.
  Müze Çalışmaları  Aya İrini planı

  Türkiye'deki ilk müze çalışmaları Aya İrini'de başlamıştır. III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölüm olarak Aya İrini'de toplanmıştı. Bu müze 1875'te Çinili Köşk'e taşındı. 1908'de yeni bir askeri müzenin kurulması için Aya İrini'de çeşitli tarihsel malzeme depolandı. Daha açılan bu müze 1949'a kadar Askeri Müze olarak hizmet verdi.
  1974-76'da arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılmıştır. 1973'ten beri başta İKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bizansın bilinen en eski ve en büyük kilisesidir. Ayasofya Camisi ile aynı avluda yer alıyor. Bu kilise yaşanılan depremler de zarar görmüştür ancak daha sonra tadilatı yapılmıştır tekrar ve MÜZE OLARAK KULLANILMAKTA.
+ Yorum Gönder