+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Tarihi yerler DİYARBAKIR - ULU CAMİİ ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Tarihi yerler DİYARBAKIR - ULU CAMİİ ile ilgili bilgiler
  ULU CAMİİ HAKKINDA BİLGİ


  Anadolu 'nun en eski camisidir. 639 yılında Diyarbakır'a egemen olan müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Daha sonra 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah'ın buyruğu ile büyük bir onarım gördüğünü, değişik dönemlerde birçok kez onarım ve eklentilerle bugünkü şeklini aldığını kitabelerinden öğrenmekteyiz. Erken islam döneminin ünlü Şam Emeviye Cami'nin (benzerliklerden dolayı) Anadolu'ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbakır Ulu Camii, İslam aleminin 5. ı Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir.

  Ortadaki büyük avlunun doğu ve batısında yer alan maksureleri, güneyinde Hanifiler Cami'i, kuzeyindeki Şafiiler Camii ve Mesudiye Medresesi ve Caminin batı girişinin hemen yakınındaki Zinciriye Medresesi ile dinsel ve kültürel yapıları biraraya getiren bir yapılar grubu niteliğindedir.

  Ulu Cami'nin avlu cephelerinde farklı dönemlere ait Mimari bezekler, kabartma ve yazıtlar büyük bir uyum içerisinde yerleştirilmişlerdir. Ki bu da bize sanatın birbiri üzerine eklenerek geliştiği bu yapıda inançların ve hoşgörününde uyum içerisinde geliştiğini ve gelişebileceğini kanıtlar gibidir
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Martoma kilisesinin Müslümanlar tarafından camiye çevrilmesi ile olmuştur. Ulu cami Anadolunun bilinen en eski camidir. Şehrin merkezinde bulunmaktadır.1091 de Büyük Selçuklu hükümdarı Melik Şahın emri ile onarımdan geçirilmiştir.
+ Yorum Gönder


diyarbakır ulu cami tarihi,  diyarbakır ulu camii tarihçesi,  diyarbakır ulu cami tarihcesi