+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kestel Ovası - Burdur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Kestel Ovası - Burdur
  Kestel Ovası Burdur Hakkında Bilgi


  Kestel Ovası, Akdeniz Bölgesi'nin batı bölümünde Burdur İliiçinde bir ovadır. Antalya'nın 60 km. kadar kuzeyindedir. uzunluğu 60 km. genişliği 15-20 km. dir.

  Doğu kenarından Antalya-Burdur yolu geçen ovanın deniz seviyesinden yüksekliği 790 - 800 m'dir. Ova, kendini çevreleyen dağlar arasına körfez gibi girer. Güneydeki Korkuteli Ovası'yla birleşir. Bu körfezlerden birinde Bucak adlı ilçe merkezi bulunur. Ovanın ortasında da düz yerey üzerinde ada gibi yükselen tepelere rastlanır. Ovanın dışarıya akıntısı yoktur.

  Çevredeki dağlar ve ova içindeki tepelerin yapısında İkinci zaman kireç taşları fazladır. Kestel Ovası, coğrafyacıların polye dedikleri oluşumlardan biridir. Ovadaki tepeler de hum denilen ve kireçli yerlerin aşınmasından meydana gelen yer biçimleridir.
  Eskiden Kestel Ova'sının ortasında Kestel Gölü vardı. Düdenlerin tıkanmasıyla göl yavaş yavaş kurudu. Ancak fazla yağış olduğu yıllarda aynı bölgede yine su birikmektedir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kestel ovası Antalyaya 60 km mesafede Burdur iline bağlı bir ovadır. Akdeniz bölgesinde bulunan bu ovanın uzunluğu 60 km genişliği 15/20 km dir. Ova dağlar ile çevrilidir.Kestel ovası etrafını çevreleyen dağlar sayesinde körfez gibi görünmektedir.
+ Yorum Gönder