+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Zeybek oyunu hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Zeybek oyunu hakkında bilgi
  Zeybek Oyunu Hakkında

  zeybek-oyunu.jpg

  Zeybek, Efenin buyruğu altındaki gence, hafif sılahlı eski bir sınıf askere, hafif tüfekçi askerine, Özbekçe'de silahlı kişiye, çok eski bir Türk kabilesinden olan halka zeybek denmektedir. Asıl olarak zeybeklik geleneği içersinde isyan olgusunu taşımaktadır. Zeybekler dağlarda yaşayan var olan düzenin kendisine, kendi bulunduğu yöre çerçevesinde bas kaldıran kişidir. Hiç bir zaman örgütlü ve varolan düzeni değiştirmeye yönelik hareketleri olmadıkları için sistem tarafından zorlada olsa bastırılabilmişlerdir. Ama kahramanlıkları hiçbir zaman dillerden düşmemiştir.

  Oyunların çoğu türkülü olup ritimler 9/2, 9/4,9/8 olarak uygulanmaktadır. Zeybekleri, tek, iki, ya da üç, bir çember gibi, yuvarlak bir şekil üzerinde ve kalabalık, kaşıklarla, ağır, çabuk, türkülü,davul-zurna eşliğinde, bağlama, cura, darbuka eşliğinde yalnız kadınlar, yalnız erkekler, karma oynananlar olarak sınıflandırırlar. Zeybek oyunları oynanan yerleri, Batı Karadeniz'de Silifke'ye kadar olan iller , Kastamonu, Ankara, Afyon, Isparta illerinin doğu sınırlarına kadar olan batı illerimizi gösterebiliriz.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Zeybek oyunu ege bölgesinin yöresel oyunudur. Zeybek askerlerin isyanını konu alır. İsyan eden asker dağlardaki düzene isyan etmiş var olan düzeni değiştirmek istemiş amam başarılı olamamış zeybeklerin yaşatılması amacı ile oynanmaktadır.
+ Yorum Gönder