+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla
  Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla


  kelebeklervadis1.jpg


  Kelebek Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Kelebek Vadisi, Akdeniz kıyılarının güney batısındaki Babadağ'ın (Antik Kragos Dağı) eteklerinde, Ölüdeniz ‘den 3-4 mil uzaklıkta yeralır. Doğusundan akan şelaleye yatak olan 350 m yüksekliğinde dik kayalıklar vadi için özel bir koy yaratmıştır.

  Kelebek Vadisi Turistik Özellikleri

  Kanyon adını, temmuz-eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden almıştır. “Arctidae” familyasının en güzel üyelerinden olan “kaplan kelebeği” cinsinin yüzlerce kelebekle koloni halinde bulunması, özellikle haziran ve ekim aylarında izleyenleri hayran bırakıyor.

  Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi'nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz'e ulaşır.

  Kamp ve doga turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yil 1 Mart- 1 Kasim tarihleri arasinda hizmet veren isletmenin bilgisi disinda konaklamak mümkün degildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafindan degil, isletme tarafindan saglanmaktadir. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sicak su günes panelleri araciligiyla saglanmaktadir. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadirlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalisin yani sira, isletme ziyaretçilere dogal ve ekolojik açik büfe kahvalti ve aksam yemegi; ortak kullanima açik tuvalet ve duslar sunmaktadir. Vadi'nin izole yapisi nedeniyle, isletme, ziyaretçi ihtiyaçlarinin karsilanmasi için gerekli bütün düzenlemeleri yapmistir ve konuklarin güvenliginden sorumludur.

  Vadide ilginç olarak adlandirilabilecek bir yasam tarzi sürmektedir. Iki türlü yerlesimci vardir. Birinci grup vadide kisi basi 35–40 YTL günlük konaklama bedeli ödeyen yerlesimciler ve ikinci grup olarak da vadiye gelerek konaklama ve yemek karsiligi hafif islerde çalisan gençler vardir.

  Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla2.jpg
  Kelebek Vadisi’nin geçmisi MÖ IV. yüzyila kadar uzanir. Likya'nin "Perdicia" isimli yerlesim yerinin bazi kalintilari Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alir. Buradaki köy "Faralya" ismiyle anilmaktadir. Köyün günümüzdeki adiysa Uzunyurttur. Bizans ve Yunan uygarligindan Osmanli'nin son zamanlarina kadar sürdürülen, yamaçlarin teraslanmasiyla olusturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmistir.

  Hatta Faralya köyünün en yaslilarinin ilk gençlik yillarindan, vadide yasayan gizemli kadin Despina'nin asirlik yasina ragmen köye, degis tokus için yük dolu çuvallari kanyon duvarlarindan nasil çikardigi hatirlanir. Despina, vadideki isletmecilerin halen kullandigi tek göz evin hanimiydi. Kumsaldaki kayanin üstüne oturup kanyon duvari arasindan denize batan günesi izlerken, belki de denize açilip bir daha dönmeyen denizci sevgilisini beklerdi. Günlerden bir gün köylüler artik onu göremez oldular.

  1960'li yillara kadar vadide eski dönemlerde yer alan Rum yerlesimine ait kilise ve diger birkaç yapi yukaridaki köylülerce görülebilmekteydi

  Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla1.jpg

  Koleksiyoncu-fotografçi Rifat Kilar 70'li yillarin sonlarinda vadi kelebeklerinden etkilenerek buraya "Kelebekler Vadisi" demek lazim diyerek "Güdürümsu" diye bilinen koyun ismini, ilk defa farkli sekilde telaffuz etmis oldu. Arkadasi olan H. Deniz Bayramoglu 1987'de bu ismi kullanarak "Kelebek Vadisi"nin dogmasina neden olan isletmeyi baslatti. Amaç dogayla uyumlu bir yasam modelinin temellerini atmak ve bunu tüm dünyayla paylasmakti. Basta müzisyen Nezih Topuzlu ve H. Deniz Bayramoglu olmak üzere, dogasever bir grup vadiyi koruma misyonu üstlendi. Yogun bir kampanyayla gereken ilgiyi çekmekte gecikmediler. Bölgedeki imar yasaklarinin sürdürülebilir bir koruma için yetersiz oldugundan hareketle, aktif koruma adini verdikleri dogayla uyumlu farkli düsünce ve etkinlikleri bir araya getiren bir merkez olusturmaya çalistilar.

  Yillar geçtikçe vadi, iyice taninmaya ve dolayisiyla kitle turizminin zararlarindan etkilenmeye baslasa da halen vadiyi koruma mücadelesi tüm hiziyla sürdürülmekte. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kelebekler vadisi Muğlanın Fethiye ilçesinde bulunmaktadır.Kelebekler Vadisi nihayi kelebek türleri olan bir vadi olduğu korumaya alınmış milli park olmuştur. Kelebekler vadisi doğal sit alanıdır her türlü yapılanmaya kapalıdır.
+ Yorum Gönder


kelebekler vadisi,  kelebek vadisi,  kelebekler vadisi fethiye,  kelebek vadisi fethiye,  fethiye kelebekler vadisi,  muğla kelebekler vadisi